Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Technologie

W Gdyni powstaje Akademickie Centrum Technologii Podwodnych. Inwestycja kluczowa dla bezpieczeństwa Polski.

W setną rocznicę utworzenia AMW, wmurowano kamień węgielny pod nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy dla przyszłych specjalistów technologii podwodnych. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że budowa Akademickiego Centrum Technologii Podwodnych przy Akademii Marynarki Wojennej to inwestycja kluczowa dla bezpieczeństwa Polski.

Na terenie kampusu AMW na gdyńskim Oksywiu stanie obiekt, który będzie wykorzystywany zarówno z korzyścią dla środowiska akademickiego, jak i na potrzeby wojska. Docelowo dzięki nowym możliwościom badań i rozwoju technologii podwodnych centrum może też stać się istotnym ogniwem w strukturze NATO związanej z systemem ratowania załóg okrętów podwodnych i nurków.

– Rozpoczyna się nowe stulecie naszej uczelni i to nowe stulecie jest zapoczątkowane czymś szczególnym, specjalnym. W tym dniu wmurowany zostanie kamień węgielny pod najnowocześniejsze w Europie i jedno z najnowocześniejszych na świecie centrów do prowadzenia badań w szeroko rozumianych pracach podwodnych. To jest generacyjny skok nie tylko dla naszej uczelni, ale również dla nauki polskiej – mówił podczas symbolicznej ceremonii kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że osiągnięcia Katedry Technologii Prac Podwodnych są istotne szczególnie w świetle niedawnego sabotażu dokonanego na gazociągu Nord Stream.

– Będziemy dziś jeszcze wielokrotnie mówić o osiągnięciach Akademii Marynarki Wojennej, ale ja chciałbym zwrócić uwagę na katedrę Technologii Prac Podwodnych, która ma unikalny, fantastyczny dorobek i Akademickie Centrum Technologii Podwodnych, które działa przy katedrze. W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy świadkami takich wydarzeń, jak ostatnio wybuchy na gazociągu Nordstream właśnie badania, szkolenia, które są organizowane i przeprowadzane przez Akademickie Centrum Technologii Podwodnych nabierają kluczowej wagi – podkreślił Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Co dokładnie powstanie dzięki nowemu budynkowi Akademickiemu Centrum Technologii Podwodnych? Studenci i naukowcy otrzymają do dyspozycji nowoczesny sprzęt badawczy, w tym także symulatory, dzięki którym będzie można opracowywać zaawansowane rozwiązania wspierające wojskowe działania operacyjne pod powierzchnią wody. Gotowe projekty mają być wdrażane do bieżącej działalności marynarki wojennej.

Pomoże w tym m.in. głęboki na 12 metrów basen testowy, który zostanie wyposażony w ruchome dno, komory klimatyczne i dekompresyjne, które będą imitować warunki ciśnienia odpowiadającego większym głębokościom czy basen zewnętrzny.

Wicepremier podkreślił, że szczególnej ochrony wymaga gazociąg Baltic Pipe, którym gaz z Norwegii dociera do Polski i innych krajów naszego regionu.

Gala na wyjątkowy jubileusz

Poza uroczystością związaną z nową inwestycją na terenie kampusu Akademia Marynarki Wojennej zorganizowała także uroczystą galę nawiązującą bezpośrednio do obchodów jubileuszu 100-lecia uczelni. Specjalnym gościem był prezydent RP, Andrzej Duda wraz z Ministrem Obrony Narodowej, Mariuszem Błaszczakiem i szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jackiem Siewierą. Miasto Gdynia podczas wydarzenia reprezentowali Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Prezydent podkreślił wkład uczelni założonej w 1922 roku, pierwotnie jako Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej, w rozwój polskiego kształcenia wojskowego na przestrzeni ostatniego wieku.

– Kiedyś, dawno, dawno temu, przed dziesięcioleciami, przed tymi stu laty był jeden kierunek. Dzisiaj na samych studiach wojskowych jest pięć kierunków, na studiach cywilnych tutaj w Akademii, bo i takie są realizowane, tych kierunków jest trzynaście. Początkowo grupa studentów była niewielka, ale to już ponad pięć tysięcy oficerów, którzy szkołę skończyli, nie tylko naszych, polskich oficerów, to także ponad trzystu oficerów z różnych krajów świata. To wreszcie wielu specjalistów cywilnych, którzy także kończyli szkołę. Cieszę się ogromnie z tego dzisiejszego momentu, który dla szkoły oznacza kolejny etap rozwoju – mówił Andrzej Duda, prezydent RP.

źródło http://www.gdynia.pl / media/ fot. wizualizacja TT MON

Zobacz podobne

Rekomendacje Rady OZE Konfederacji Lewiatan dotyczące OZE, w tym offshore wind

Autor

W marcu 2022 r. decyzja o wyborze wariantu łącznika między drogami Via Baltica i Via Carpatia

KM

Na Kanale Elbląskim usunięto awarię; ruch jednostek zostanie wkrótce przywrócony

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie