Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Zwiększeni ochrony strategicznej infrastruktury morskiej przez NATO

Norweska marynarka wojenna poinformowała o prowadzeniu przez państwa NATO zwiększonego nadzoru nad platformami wydobywczymi, jakie działają na Morzu Północnym. Jest to niewątpliwie związane z zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej i wcześniejszymi atakami na rurociągi podwodne Nord Stream.

Marynarka wojenna Norwegii opublikowała na Twitterze 21 października 2022 roku zdjęcie zrobione przez peryskop norweskiego okrętu podwodnego. Widać na nim, że w pobliżu platform wydobywczych na Morzy Północnym operuje norweski patrolowiec KV „Sortland” typu Barentshav, wykorzystywany przez Norweską Straż Wybrzeża. Z podpisu pod zdjęciem wynika że siły morskie Norwegii wraz z sojusznikami działają intensywnie na Morzu Północnym, w celu zabezpieczenia norweskich instalacji naftowych i gazowych.

Tak jasne przesłanie wysłane w kierunku Federacji Rosyjskiej ma pokazać gotowość krajów NATO do przeciwdziałania wypadkom, do jakich doszło np. 26 września 2022 roku koło Bornholmu na Morzu Bałtyckim. To wtedy kraje zachodnie zdały sobie ostatecznie sprawę, że zagrożenie atakiem terrorystycznym na morskie instalacje podwodne ze strony Federacji Rosyjskiej jest jak najbardziej realne.

Zachód wie również, że wyłączenie w jakiś sposób przez Rosję dostaw ropy i gazu wydobywanych z Morza Północnego pogłębiło kryzys energetyczny, jaki jest obecnie w widoczny w całej Europie. By temu zapobiec kraje NATO przedsięwzięły doraźne środki, jakimi niewątpliwie są zwiększone patrole ze strony okrętów i statków powietrznych lotnictwa morskiego.

Trzeba jednak pamiętać, że może to zapobiec działaniom terrorystycznym prowadzonym przez rosyjskiej okręty nawodne, jednak nie pozwala na pełne zabezpieczenie się przed działaniami prowadzonymi skrycie spod wody, przez rosyjskie okręty podwodne. Do tego celu potrzebne są zupełnie inne systemy nadzoru, który najprawdopodobniej już niedługo będą rozwijane na akwenach, gdzie znajduje się morskie instalacje krytyczne.

Pierwszym skutkiem tego rodzaju działań będzie niewątpliwie bardziej restrykcyjne przestrzeganie sankcji, blokujących Rosjanom dostęp do nowoczesnych systemów podwodnych i rozwiązań potrzebnych by je samodzielnie rozwijać. Rosja nie ma bowiem obecnie nowej generacji miniaturowych okrętów podwodnych jak również jest opóźniona w pracach nad robotami i dronami podwodnymi.

Brak zachodnich technologii oraz zablokowanie rosyjskim okrętom dostępu do zachodnich instalacji podwodnych może więc pomóc w zapobieganiu przyszłym atakom i spowodować, że dostawy ropy i gazu będą przebiegały bez większych zakłóceń.

źródło http://www.defence24.pl / Norweska Marynarka Wojenna

Zobacz podobne

Port Gdańsk. Po siedmiu miesiącach o 20 proc. więcej przeładunków

KM

Trzy lata Wód Polskich. „Nie zwalniamy tempa” – mówi w wywiadzie Prezes Przemysław Daca

Autor

Wspomnienia z „Darem Młodzieży”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie