Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Odnaleziono wrak galeonu „Jabłko”, siostrzanej jednostki okrętu „Waza”

Szwedzcy archeolodzy poinformowali w poniedziałek o odnalezieniu na dnie Bałtyku wraku galeonu „Jabłko” z 1629 roku. Według naukowców jest to siostrzana jednostka słynnego okrętu „Waza”, który po wydobyciu w latach 60. stał się atrakcją Sztokholmu.

W grudniu 2021 roku w cieśninie przy miasteczku Vaxholm pod Sztokholmem naukowcy natknęli się na nieznany im wówczas wrak okrętu. Następnie wiosną tego roku przeprowadzono kolejne podwodne badania, a po analizach próbek drewna dębowego, które okazało się pochodzić z 1627 roku z okolic jeziora Melar, stwierdzono, że jest to galeon „Jabłko”.

„Mamy do czynienia z największym podwodnym odkryciem archeologicznym na tym obszarze od dłuższego czasu” – oświadczył podczas prezentacji zdjęć nowo odkrytego wraku w Sztokholmie dyrektor Szwedzkich Muzeów Morskich oraz Historii Transportu Lars Amreus.

Naukowcom w rozpoznaniu „Jabłka” pomógł wrak okrętu „Waza” z 1628 roku, który zatonął podczas dziewiczego rejsu na oczach króla Szwecji Gustawa II Adolfa. Mający 69 metrów długości galeon wydobyto z dna morza w 1961 roku, a następnie stworzono Muzeum Okrętu Waza, będące dziś jedną z głównych atrakcji turystycznych Sztokholmu.

„Wzrosło nam ciśnienie, gdy zobaczyliśmy, jak bardzo wrak przypomina +Wazę+. Zarówno olbrzymimi wymiarami oraz konstrukcją” – opowiadał jeden z uczestników podwodnych badań archeolog Jim Hansson.

Później okazało się również, że materiał użyty do budowy „Jabłka” ma te same właściwości i pochodzenie, jak w przypadku okrętu „Waza”.

Jak podaje Muzeum Wraków w Sztokholmie, budowniczym „Jabłka” Hein Jakobsson, który zdecydował się na nieznaczne poszerzenie kadłuba statku w stosunku do „Wazy”, aby uniknąć niestabilności jednostki. Okręt „Jabłko”, mogący zabrać tysiąc żołnierzy, ze względu na swoje duże rozmiary, trudności w nawigacji i wysokie koszty utrzymania nie był zbyt często wykorzystywany. Według przekazów brał udział w 1630 roku u wybrzeży Pomorza Zachodniego w wojnie trzydziestoletniej przeciwko Habsburgom.

W grudniu 1658 roku Szwedzi celowo zatopili statek, aby jego wrak utrudnił w cieśninie wpłynięcie do Sztokholmu większym jednostkom wroga. Dokładna lokalizacja spoczynku jednostki nie była znana. Nie wiedziano także, czy drewniany kadłub przetrwał.

Król Szwecji Gustaw II Karol w 1625 roku zamówił dwa duże galeony „Wazę” oraz „Jabłko”, a także później dwa mniejsze i bardziej praktyczne okręty wojenne „Apollo” oraz „Maria”, które zostały wykorzystane do najazdu na Polskę w XVII wieku. W 2019 roku wraki „Apollo” oraz „Maria” również zostały odnalezione w cieśninie nieopodal Vaxholm przez tych samych naukowców. Wówczas początkowo archeologowie mylnie przypuszczali, że mają do czynienia z pozostałościami okrętu „Jabłko”.

źródło PAP/ fot. JavierKohen wikipedia

Zobacz podobne

Złota Kotwica dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

AB

Projekt noweli rozporządzenia ws. przeszkoleń załóg statków morskich – na RCL

BS

Dworczyk o cofnięciu decyzji środowiskowej dla Baltic Pipe: analizujemy sytuację, aby zaplanować dalsze działania

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie