Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Wiceminister Gróbarczyk: formalizujemy prowadzoną od dawna współpracę wodną ze stroną ukraińską

Formalizujemy współpracę ze stroną ukraińską, która od dawna prowadzimy – ocenił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w odniesieniu do podpisanego we wtorek we Wrocławiu memorandum w sprawie współpracy wodnej pomiędzy Wodami Polskimi i jej odpowiednikiem z Ukrainy.

We wtorek podczas jednodniowego I Kongresu Wodnego we Wrocławiu memorandum o współpracy w dziedzinie integracji europejskiej i gospodarowania wodami między Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie a Państwową Agencją Zasobów Wodnych Ukrainy podpisali prezes Krzysztof Woś oraz prezes Oleksii Kuzmenkov.

Współpraca zakłada m.in. wymianę doświadczeń i informacji na temat walki z powodzią, inwestycji w retencję wodną, a także prowadzenie pilotażowych projektów i badań.

Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodnej Marek Gróbarczyk ocenił, że podpisanie memorandum to bardzo istotny krok we współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą.

„My od dawna współpracujemy ze stroną ukraińską. I to memorandum formalizuje naszą współpracę na przyszłość. Chcemy dalej i ściślej współpracować w tym zakresie, wymieniać się doświadczeniami. Myślę, że będziemy mieli bardzo dużo do wniesienia w tym zakresie i nastąpi wsparcie strony ukraińskiej, co gorąco deklaruję. Prace w Ukrainie cały czas trwają pomimo wojny, z czego bardzo się cieszymy” – podkreślił Gróbarczyk.

Zauważył, że gospodarka wodna nie jest podzielona granicą i wszystko działa w obszarze zlewni rzek. „W związku z tym ta praca musi być kontynuowana” – dodał wiceminister. Jak ocenił, „nasza współpraca układa się bardzo dobrze i również będzie miała swą kontynuację”.

Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś przypomniał, że dotychczasowa współpraca opierała się na podpisanej pomiędzy rządami Polski i Ukrainy umowie o gospodarce wodnej na wodach granicznych z 1996 roku.

„W ramach umowy funkcjonują grupy robocze, które próbują przynajmniej raz w roku się spotkać i pracować. Z powodu wojny ostatnie takie spotkanie było w grudniu 2021 roku. To, że zacieśniamy naszą współpracę, wiąże się z tym, że zajmujemy się podobnymi zakresami działań w Ukrainie i w Polsce. Mamy podobne doświadczenia, podobne problemy. Nasi koledzy z Ukrainy stawiają sobie za cel zrobienie planów gospodarowania wodami. Co nas szczególnie interesuje, bo zarówno rzeka Bug jak i San swoje źródła mają w Ukrainie, a uchodzą w Polsce. Bug do Narwi, a San do Wisły” – powiedział Woś.

Ocenił, że współpraca będzie miała bardziej operacyjny charakter i będzie polegać na wymianie doświadczeń, realizacji programów pilotażowych i na możliwości dzielenia się swoją wiedzą.

Prezes Państwowej Agencji Zasobów Wodnych Ukrainy Oleksii Kuzmenkov podziękował stronie polskiej za możliwość współpracy i podpisania memorandum.

„Chcę zaznaczyć, że nie zważając na te barbarzyńskie działania, które mają miejsce w mojej ojczyźnie, zarówno naród ukraiński jak i rząd nadal chce i myśli o pomyślności oraz rozwoju swego kraju. Dlatego doświadczenie Polski w zakresie wprowadzania w życie europejskich standardów jest dla nas wzorem, jak wprowadzać te europejskie normy w nasze ustawy wodne” – powiedział Kuzmenkov.

Podkreślił, że szczególnie ważnym doświadczeniem jest poznanie systemu walki przeciwpowodziowej, który można będzie wprowadzić także w Ukrainie. „Podpisanie tego memorandum jest dla mnie kolejnym dowodem wysokiego poziomu relacji pomiędzy naszymi państwami” – dodał.

Jednodniowy I Kongres Wodny we Wrocławiu poświęcony był m.in. zagadnieniom związanym z ochroną przed powodzią, żegludze śródlądowej, turystyce wodnej oraz gospodarce wodnej w kontekście zmian klimatycznych.

źrodło PAP/ fot. PGEeo

Zobacz podobne

Grupa AD Ports oraz Grupa CMA CGM ogłaszają zawarcie umowy i zainwestowanie 570 mln dirhamów Zjednoczonych Emiratów Arabskich (AED) w budowę nowego terminala w Porcie Khalifa

BS

Remont rafinerii LOTOSU w Gdańsku

BS

Dyskusje i wnioski. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia za nami

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie