Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

CPK: zawarto umowę na Generalnego Projektanta Inżynierii Lądowej nowego portu

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z firmą Dar Al-Handasah Consultants na Generalnego Projektanta Inżynierii Lądowej – poinformował PAP rzecznik spółki Konrad Majszyk. Wykonawca ma przygotować projekt infrastruktury lotniskowej, jak m.in. dróg startowych i kołowania.

„Do zadań spółki Dar Al-Handasah będzie należało wykonanie dla CPK wielobranżowej dokumentacji projektowej infrastruktury technicznej, w tym m.in. dróg startowych i kołowania, płyt postojowych, systemów lotniskowych oraz sieci i przyłączy wraz z obiektami inżynieryjnymi” – przekazał Majszyk.

Jak dodał, firma będzie odpowiadała również za pozyskanie w imieniu CPK niezbędnych zgód projektowych, pełnienie nadzoru autorskiego (w ramach prawa opcji) i usług doradczych na każdym etapie projektu.

„Wykonawca został wybrany w jednym z czterech kluczowych postępowań przetargowych w ramach programu lotniskowego CPK” – wskazał rzecznik spółki.

Majszyk podkreślił, że Dar Al-Handasah Consultants, dzięki globalnemu doświadczeniu i bogatemu portfolio „wniesie do projektu zaawansowaną wiedzę z zakresu zrównoważonego planowania i możliwości projektowania net zero, czyli neutralnego klimatycznie”.

„Spółka będzie się też dzielić z CPK swoim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą realizacji wysoce trwałej i bezpiecznej infrastruktury lotniskowej, a także zastosowania technologii, które sprostają obecnym i przyszłym wymaganiom i oczekiwaniom rynku” – tłumaczył Majszyk.

Spółka przekazała, że Dar Al-Handasah Consultants jest międzynarodowym konsultantem projektowym z doświadczeniem w planowaniu i projektowaniu lotnisk wraz z infrastrukturą techniczną. Firma jest członkiem założycielem Dar Group, która była odpowiedzialna za realizację dużych projektów lotnisk hubowych m.in. w Dubaju i Katarze. Firma wspierała również rozwój międzynarodowego lotniska O’Hare w Chicago, LaGuardia w Nowym Yorku, San Francisco International Airport i Hangzhou Xiaoshan w Chinach.

Dotychczas, spółka CPK – w ramach Podprogramu Lotniskowego – ogłosiła cztery postępowania przetargowe na prace projektowe: na Generalnego Projektanta Architektury (MA – Master Architekt), w którym za najkorzystniejszą w ciągu ostatnich dni uznana została oferta brytyjskiego konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold; Generalnego Projektanta Inżynierii Lądowej (MCE – Master Civil Engineer); Projektanta Integracji Systemów Lotniskowych (ASID – Airport System Infrastructure Designer), a także przygotowanie dokumentacji projektowej dla Obiektów Wspierających Lotnisko (SIE – Support Infrastructure Engineer).

CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. Ma to być węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK planuje w 2023 r. rozpocząć pierwsze przygotowawcze prace budowlane na terenie projektowanego lotniska.

źródło PAP/ fot. CPK

Zobacz podobne

Grupa Orlen: Instalacja Power to Gas oddana do użytku

PL

Zjawisko błyskawicznych powodzi miejskich tematem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu

BS

Plaża w okolicach kołobrzeskiego portu będzie szersza

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie