Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

DCT Gdańsk zmienia nazwę na Baltic Hub

Operator terminalu DCT Gdańsk zmienia nazwę na Baltic Hub. Rozbudowywany obecnie kompleks ma ambicje funkcjonować na rynku jako regionalny bałtycki hub kontenerowy – poinformowała w czwartek spółka.

O zmianie nazwy DCT Gdańsk poinformowała koordynatorka ds. marketingu i komunikacji Baltic Hub Magdalena Jagła. Wskazała przy tym na prowadzoną rozbudowę i ambicje spółki.

„Od momentu uruchomienia kompleksu, 15 lat temu, jego operator zanotował imponujący wzrost, zaczynając od jednego nabrzeża głębokowodnego i zdolności przeładunkowej, sięgającej 500 tys. TEU (20-stopowych kontenerów), aby w 2021 roku stać się prawdziwym hubem na Bałtyku z dwoma głębokowodnymi nabrzeżami, które obsłużyły w ciągu roku ponad 2,09 mln TEU” – dodała.

Podkreśliła też, że wkrótce ma rozpocząć się budowa trzeciego terminalu głębokowodnego znanego jako T3.

„Dzięki tej inwestycji Baltic Hub stanie się jednym z największym kompleksów terminali kontenerowych w Europie, zdolnym do obsługi kontenerowców nowej generacji, przypływających na Bałtyk” – wyjaśniła Magdalena Jagła. W ramach budowy T3 ma powstać głębokowodne nabrzeże o długości 717 m, głębokości 17,5 m oraz plac o powierzchni operacyjnej 36,5 ha.

„Projekt T3 obejmuje dodatkowo zakup siedmiu suwnic nabrzeżowych zdolnych do obsługi największych statków na świecie oraz 20 półautomatycznych suwnic RMG pracujących na placu kontenerowym” – wyjaśnia.

Baltic Hub, który został uruchomiony w 2007 r. pod nazwą DCT Gdańsk, posiada zdolność przeładunkową do 3 mln TEU rocznie.

Łączna długość dwóch głębokowodnych nabrzeży terminalu wynosi 1,3 km, co pozwala na obsługę czterech statków jednocześnie. Terminal obsługuje ponad 700 statków rocznie, w tym 100 zawinięć największych kontenerowców świata.

W 2021 r. terminal przeładował ponad 2,09 mln TEU. 8 kwietnia 2021 r. osiągnął wynik 15 mln przeładowanych TEU, co stanowi całkowitą przepustowość od początku istnienia terminalu. 

Źródło: PAP Fot.: DCT Gdańsk

Zobacz podobne

Porozumienia sierpniowe – przełom „Solidarności”

BS

Historyczna misja dobiega końca

PL

Przeładunek 80-tonowej rampy z nabrzeża Węgierskiego na statek Thopas

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie