Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Na Zalewie Szczecińskim znaleziono kolejny fragment szczątków amerykańskiego samolotu B-17G

Muzeum Oręża Polskiego z partnerami prowadzi od kilku miesięcy badania wraku amerykańskiego samolotu B-17G znajdującego się na Zalewie Szczecińskim. Po całym dniu pływania, jednostka Echo 2 zlokalizowała kolejny fragment bombowca. Odnaleziony wrak samolotu z II wojny światowej to spora ciekawoska.

Do poszukiwań dołączyli specjaliści z Niemiec firma Innomar Technologie GmbH, znany producent urządzeń do specjalistycznych badań podwodnych, który pozwolił by zajrzeć w głąb dna Zalewu Szczecińskiego.

Jednostka „Echo 2” wypłynęła z portu w Trzebieży rano, a prace z jej pokładu były prowadzone przez cały dzień. Zwykle jest tak, że gdy czegoś szukamy, to udaje nam się ten wrak, czy coś innego zlokalizować pod koniec dnia. Tak jest też i tym razem. Pływamy od 10, o 15:30 udało nam się dopiero zlokalizować ten samolot – mówi Tomasz Jankowski, kapitan statku „Echo 2”.

 Dopiero po skompilowaniu obrazu z echosondy okazało się, że udało się natrafić m.in. na wystający z dna element.

Obecnie trwa analiza zebranych danych, która specjalistom z firmy Innomar zajmie parę tygodni, powstanie m.in. trójwymiarowy obraz warstw dennych. Mamy nadzieję, że użycie najnowszego Sub-Bottom Profilera firmy Innomar pozwoli sporządzić wizualizację w 3d wszystkich anomalii znajdujących się w dnie wokół szczątków samolotu.

Jednostka Echo 2 wypłynęła z portu w Trzebieży, a prace z jej pokładu były prowadzone przez cały dzień.

Wczoraj po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała najnowszy 6 przetwornikowy Innomar „sixpack” Multi-Transducer Sub-Bottom Profiler. Sprzęt ten pozwala zebrać bardzo dużą ilość danych nawet w bardzo płytkich wodach. Urządzenie jest stosowane do szukania złóż ropy i gazu, badaniu podmorskich rurociągów, kabli, określania stanu fundamentów budowli hydrotechnicznych oraz lokalizowania stanowisk archeologicznych. Wczorajsze prace miały na celu znalezienie i określenie pola szczątków rozbitego amerykańskiego samolotu. Szczególnie zależało nam na sprawdzeniu, co może znajdować się w osadach dennych znajdujących się wokół wystających ponad dno szczątków wraku.

W sierpniu 2022 r. podczas realizacji projektu: ,,Wraki Zalewu Szczecińskiego 2022” został zlokalizowany wrak samolotu. Miejsce prac zostało wytypowane przez pracowników Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu po analizie wszystkich dostępnych dokumentów oraz informacji, dotyczących katastrofy samolotu B-17G o numerze płatowca 44-8046. W trakcie prowadzonych prac badawczych na Zalewie Szczecińskiem jednostka Echo 2 znalazła wrak samolotu w pobliżu miejsca, gdzie Urząd Morski w Szczecinie podczas inwestycji ,,Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m” wydobył elementy amerykańskiego bombowca B-17.

źródło/ fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Zobacz podobne

Porozumienie z COP27 coraz częściej krytykowane

KM

Gdańsk/ Kolizja dwóch statków na Motławie; pięć osób trafiło do szpitala

KM

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie