Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Dania dzięki Baltic Pipe pozyska gaz z Norwegii

Duński operator gazowy Orsted poinformował w czwartek o podpisaniu dużego kontraktu z norweskim przedsiębiorstwem Equinor na dostawy gazu przez gazociąg Baltic Pipe od 1 stycznia 2023 roku do 1 kwietnia 2024 roku.

Jak podano w komunikacie, „łączna ilość dostarczonego w tym okresie gazu wyniesie około 8 TWh, co odpowiada około jednej czwartej przewidywanego całkowitego zużycia surowca w Danii” w okresie obowiązywania umowy.

Według spółki Orsted zakup gazu z norweskich złóż umożliwiło powstanie gazociągu Baltic Pipe, łączącego Norwegię z Polską przez terytorium Danii. „Kontrakt zwiększa bezpieczeństwo dostaw do Danii, w przeciwnym razie bylibyśmy zmuszeni do kupowania tego surowca na niestabilnym europejskim rynku” – podkreślił Soren Thygesen Blad z Orsted.

Dania posiada pole gazowe Tyra na Morzu Północnym, obecnie jest ono jednak wyłączone z użytkowania w związku z przebudową. Pierwotnie planowano ponowne rozpoczęcie wydobycia z tej platformy w drugim kwartale 2023 roku, jednak w sierpniu przesunięto termin na zimę 2023-2024.

Jak informowano wcześniej, powodem opóźnienia była pandemia Covid-19, problemy z dostępnością siły roboczej, a także opóźnienia dostaw materiałów do stoczni w Batam w Indonezji, gdzie powstała infrastruktura. Ostatecznie zdecydowano się przenieść prace do Danii.

źródło PAP/ fot. Baltic Pipe

Zobacz podobne

 Zarząd fundacji powiązanej z Nord Stream 2 potwierdził swoją rezygnację

BS

NATO szuka min z czasów II wojny światowej

PL

Hiszpania: Rusza fizyczna i cyfrowa budowa fregat przyszłości

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie