Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko Ważne

Kongres Wodny. Najważniejsze wydarzenie dotyczące obszaru gospodarki wodnej

Ochrona przeciwpowodziowa czy wyzwania w dobie zmian klimatycznych to główne tematy Kongresu Wodnego, który po raz pierwszy zorganizowano we Wrocławiu. Podczas Kongresu podpisano też memorandum o współpracy w dziedzinie integracji europejskiej i gospodarowania wodami między Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, a Państwową Agencją Zasobów Wodnych Ukrainy.

Wyzwania dla gospodarki wodnej w dobie zmian klimatu, przyszłość żeglugi śródlądowej, ochrona przed powodzią przyjazna środowisku czy turystyka wodna – m. in. te tematy omawiali eksperci Kongresu Wodnego. – Jesteśmy w miejscu szczególnym – mówił minister Marek Gróbarczyk, nawiązując do Powodzi Tysiąclecia. – Na pewno mogę powiedzieć, że do takiej tragedii jak w 1997 roku już nie dojdzie. To jest lekcja, która została wyciągnięta z tej sytuacji – dodał sekretarz stanu.

Jeden z najważniejszych punktów Kongresu to podpisanie memorandum w sprawie współpracy pomiędzy Wodami Polskimi a Państwową Agencją Zasobów Wodnych Ukrainy. – Mimo że w moim kraju mają miejsce barbarzyńskie działania, to nadal myślimy o rozwoju Ukrainy, dlatego dla nas doświadczenie Polski we wprowadzeniu europejskich standardów jest dla nas wzorcem. Ciekawe dla na jest np. system walki przeciwpowodziowej – mówi Oleksij Kuzmenkov, prezes Państwowej Agencji Zasobów Wodnych Ukrainy.

– Memorandum skupia się na pomocy niematerialnej. Chodzi o możliwość dzielenia się doświadczeniami, wspomagania w realizacji projektów, ubiegania się o środki unijne – informuje Krzysztof Woś, prezes Wód Polskich.

– Dosyć wpuszczania Odry w kanał – mówili dziś przedstawiciele organizacji ekologicznych podczas briefingu prasowego przed Narodowym Forum Muzyki, gdzie odbywał się Kongres Wodny. – Uważamy, że to podejście do gospodarki wodnej jest prehistoryczne. Odra potrzebuje wstrzymania inwestycji regulacyjnych, przygotowania programu renaturyzacji, dobrego monitoringu, sprawdzania stanu wody i oczywiście mądrego zarządzania – uważa Krzysztof Smolnicki z Koalicja Czas Na Odrę.

– Organizacje ekologiczne mówią „zlikwidujcie wszystko”. My na to się po prostu nie godzimy. Realizujemy swoją politykę wg gospodarowania wodą w sposób bezpieczny, zgodny z normami i w oparciu o standardy środowiskowe – odpowiada Marek Gróbarczyk.

Ekolodzy postulują również, aby zarządzanie rzekami przenieść z Ministerstwa Infrastruktury do Ministerstwa Środowiska.

źródło TVP Wrocław / fot. Kongres Wodny

Zobacz podobne

Baltic Pipe: ponad 70 proc. odcinka na dnie Bałtyku ułożone

KM

Wspominamy jak ORP Krakowiak wracał z Antarktyki

BS

Akcja napowietrzania jeziora Dąbie skuterami wodnymi

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie