Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Ważne

Na Odrze trwa transport maszyny TBM, która wydrąży tunel na drodze ekspresowej S19

Pierwsze elementy maszyny TBM, która wydrąży tunel w ciągu odcinka Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19, dotarły już Odrą ze Szczecina do Opola. Tutaj zostaną przeniesione na specjalne platformy i lądem przewiezione do Babicy na Podkarpaciu. W taki sposób zorganizowano przewóz największych elementów TBM, jak tarcza o średnicy 15,2 m i masie 220 ton oraz napęd.

Zanim rozpoczęto transport rzeczny na terenie naszego kraju, TBM do Polski trafiła drogą morską z Santander w Hiszpanii przez Hamburg. Mniejsze elementy TBM na plac budowy w Babicy dotrą lądem, nie tylko ze Szczecina, ale także z Hiszpanii. 

Transport drogą wodną takiego gabarytu odciążył infrastrukturę liniową – drogi i kolej. Aktualnie rzeką Odrą przewozi się najwięcej ładunków za pomocą transportu wodnego.

Szlak Via Carpatia

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km.   

 Stan realizacji S19 w woj. podkarpackim:  

• 81,8 km – oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie – Rzeszów Południe),     

• 60,4 km – w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe – Babica oraz w systemie Projektuj i buduj: Babica – Jawornik, Krosno – Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe – Dukla, Dukla – Barwinek),    

• 24,1 km – w przygotowaniu (na etapie przetargu: Jawornik – Lutcza, Lutcza – Domaradz, Domaradz – Krosno i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. – Jasionka). 

Fot.: GDDKiA

Zobacz podobne

Projekt: pomoc dla firm poszkodowanych w związku sytuacją na Odrze wyniesie 3010 zł

KM

„CZUŁYM” – pierwszy statek zbudowany całkowicie w Stoczni Szczecińskiej. Historia prawdziwa

BS

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej sformułuje dezyderat ws. armatorów rybołówstwa

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie