Polski Portal Morski
Aktualności

Orlen na czele zestawienia 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 r.

PKN Orlen zajął pierwsze miejsce w opublikowanym w piątek zestawieniu 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 r., przygotowanym przez firmę ubezpieczeniową Coface.

PKN Orlen zajął pierwsze miejsce w opublikowanym w piątek zestawieniu 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 r. przygotowanym przez firmę ubezpieczeniową Coface. Jak podano w informacji prasowej, Orlen umocnił pozycję dzięki wzrostowi obrotów o 52 proc., podczas gdy w 2020 r. spadły one o 23 proc.

Drugą pozycje zajęła czeska Skoda Auto, trzecią – węgierski koncern naftowo-gazowy MOL Hungary, czwarte w zestawieniu było polskie państwowe PGNiG, piąte miejsce zajęła sieć handlowa Jeronimo Martins Polska, szóste – czeska spółka EP Commodities, siódma była polska spółka energetyczna PGE, a ósme – Volkswagen Slovakia.

Jak wskazano w informacji prasowej, trzy kluczowe sektory (motoryzacyjno-transportowy, paliwowo-chemiczny oraz handel), reprezentowane przez największe firmy w regionie, nadal odpowiadają za 53 proc. całkowitych przychodów.

“W 2021 roku wszystkie sektory odnotowały wzrost obrotów, co wynikało z przyspieszającego popytu i niskiego punktu odniesienia z poprzedniego roku 2020, kiedy początkowa faza pandemii i związane z nią blokady zebrały ogromne żniwo w finansach firm. Najbardziej uderzający przykład pochodzi z sektora tekstylno-odzieżowego, który w pandemicznym roku 2020 odczuł załamanie popytu, jak również zmianę preferencji konsumentów. W 2021 roku sektor ten odnotował największy wzrost obrotów o 60,3 proc. Natomiast najsłabszy wzrost obrotów zanotowało budownictwo (+9,5 proc.) oraz motoryzacyjno-transportowy (+9,6 proc.), które i tak zapewniły sobie solidną dynamikę wzrostu” – czytamy w informacji prasowej Coface.

Jak wskazano w rankingu, szybki wzrost przychodów i wyników firm był rezultatem tego, że Europa Środkowo-Wschodnia wyszła z kryzysu szybciej niż większość jej kluczowych partnerów handlowych. Już w 2020 r. ten region zanotował łagodniejszą recesję, ze średnim wzrostem PKB wynoszącym -3,7 proc. w porównaniu z -5,5 proc. w Europie Zachodniej. Jednocześnie ożywienie w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 r. było również silniejsze i wyniosło 5,7 proc. w porównaniu z 4,7 proc. w Europie Zachodniej.

„Europa Środkowo-Wschodnia jest mniej zależna od usług, w tym sektora hotelarskiego i restauracji, które bardzo ucierpiały podczas pandemii z powodu lockdown’ów, ograniczeń w podróżowaniu i niskiego zaufania klientów, zbierając ogromne żniwo w różnych gospodarkach Europy Zachodniej” – powiedział, cytowany w informacji prasowej, główny ekonomista w regionie Coface Central and Eastern Europe Grzegorz Sielewicz.

Z zestawienia firmy Coface wynika, że łączny obrót wszystkich 500 firm wzrósł r/r o 26,9 proc., do 842 mld euro. Zagregowane zyski wzrosły prawie dwukrotnie do 41 mld 428 mln euro w porównaniu z rokiem 2020. Ponadto, 500 największych firm zatrudniało 2,2 mln osób (+1,3 proc. w stosunku do 2020 r.).

Ranking 500 największych firm został przygotowany przez firmę ubezpieczającą należności Coface po raz 17-ty. Klasyfikuje przedsiębiorstwa według ich obrotów, a także bierze pod uwagę m.in. liczbę pracowników, zakres działania firm, sektory i rynki, a także oceny ratingowe Coface . 

źródło PAP/ fot. Orlen

Zobacz podobne

Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego zasiliło 36 modeli statków zbudowanych w gdyńskiej stoczni

KM

Norweska infrastruktura gazowa i naftowa będzie chroniona przez Francuzów, Brytyjczyków i Niemców

BS

Wypadek samolotu F-35 na amerykańskim lotniskowcu, siedmiu żołnierzy rannych

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie