Polski Portal Morski
Aktualności Historia

„Profesor Siedlecki” – statek badawczy z Gdańskiej Stoczni

31 października 1970 roku w Stoczni Gdańskiej zwodowano kadłub statku badawczego „Profesor Siedlecki”. Armatorem jednostki był Morski Instytut Rybacki z Gdyni. „Profesor Siedlecki” był największym i najsłynniejszym polskim statkiem naukowo-badawczym i jedną z najnowocześniejszych tego typu jednostek na świecie.
Matką chrzestną jednostki została córka prof. Siedleckiego, Ewa Siedlecka-Kotula. Statek przekazano do eksploatacji 1 sierpnia 1972 roku
.

R/S „Profesor Siedlecki”, miał 89,34 m długości, 15 m szerokości, a zanurzenie maksymalne jednostki wynosiło 5,50 m. Załoga liczyła 53 osoby i 33 naukowców.
Zasięg pływania określono na 15 tys. Mm, jednostka mogła nieprzerwanie przebywać w rejsie przez 80 dni.
Oprócz urządzeń do połowów i zbierania próbek do badań naukowych statek posiadał komputerowe centrum rejestracji i przetwarzania danych!!!
Łączna powierzchnia pracowni naukowych wynosiła 630 m. kw. Do prowadzenia obserwacji podwodnych służyły dwa wzierniki burtowe o średnicy 350 mm.
Do przechowywania i transportu żywych okazów fauny i flory morskiej były dwa akwaria, które znajdowały się na międzypokładzie.

W pierwszy rejs tzw. rejs kalibracyjny statek wyruszył 14 sierpnia 1972 roku na Morze Północne. W pierwszą podróż naukowo-badawczą „Profesor Siedlecki” wypłynął w październiku 1972 roku na wody Afryki Zachodniej. Podczas tego rejsu po raz pierwszy w historii polskiego rybołówstwa dokonano udanych połowów na głębokości 1100 m. „Profesor Siedlecki” był pierwszym polskim statkiem, który łowił w okolicy Wysp Kerguelena (archipelag około 300 wysp znajdujących się na Oceanie Indyjskim) czego efektem było poznanie nieznanych w naszym kraju gatunków ryb między innymi popularnej dzisiaj i chętnie spożywanej kerguleny.
Statek brał także udział w misjach badawczych na wody Antarktyki.
1 stycznia 1991 wielce zasłużoną dla polskich i międzynarodowych badań morza jednostkę wycofano z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny.
24 lutego 1992 roku statek sprzedano na złom firmie z Hamburga. W maju 1992 w Indiach rozpoczęto rozbiórkę jednostki.
W latach 1972-1990 „Profesor Siedlecki” przepłynął w sumie 466 tys. Mm odwiedzając prawie 100 portów. W 1993 roku dzwon ze statku zawieszono w sali audytoryjnej Morskiego Instytutu Rybackiego.

Profesor Michał Marian Siedlecki ( 8.09.1873 – 11.01.1940) którego imię nosił statek był polskim zoologiem, współinicjatorem powstania Morskiego Laboratorium Rybackiego na Helu.

źródło / fot. Infomare

Zobacz podobne

Resort infrastruktury uruchomił kolejną procedurę przyznawania koncesji offshorowych

KM

Fotograficzny zapis znikającego świata. Wystawa „Rybacy Zalewu Wiślanego – ginący fach? Fotografie Grzegorza Klatki” w Kątach Rybackich

AB

PGE ma decyzje URE w sprawie cen w kontraktach różnicowych dla farm wiatrowych Baltica

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie