Polski Portal Morski
Aktualności

Rozpoczęły się manewry NATO Falcon Autumn, w których uczestniczą żołnierze z Polski

W poniedziałek w Holandii rozpoczęły się ćwiczenia NATO pod kryptonimem Falcon Autumn – informuje holenderskie ministerstwo obrony. W manewrach, które odbywają się na terenie całego kraju i które potrwają ponad dwa tygodnie, uczestniczą żołnierze z czterech państw, w tym z Polski.

Od poniedziałku przeszło 1000 żołnierzy z Holandii, Niemiec, Polski i USA będzie trenowało scenariusze obrony w przypadku ataku wroga – wynika z informacji niderlandzkiego resortu obrony.

Manewry potrwają do 18 listopada i obejmą terytorium praktycznie całego kraju. Wśród śmigłowców biorących udział w ćwiczeniach znajdą się morskie śmigłowce bojowe NH90 z morskiej bazy De Kooy.

Ministerstwo obrony Holandii informowało, że ze względu na udział śmigłowców mieszkańcy mogą odczuwać niedogodności związane z hałasem.

Pierwsze dni manewrów będą poświęcone koordynacji oddziałów z czterech krajów, a pod koniec tego tygodnia odbędzie się wspólna akcja – informuje ministerstwo. W kolejnym tygodniu żołnierze przećwiczą warianty szybkiego przemieszczania, a manewry zakończy symulacja ataku na byłe lotnisko Valkenburg.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę jasno pokazuje, że bezpieczeństwo i wolność nie mogą być brane za pewnik” – czytamy w komunikacie resortu. „Naszym zadaniem jest obrona Holandii oraz sojuszników, aby sprostać temu zadaniu, konieczne są regularne, realistyczne i zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia” – podkreśla ministerstwo.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Ameryka Łacińska/ Wspólne ćwiczenia sił morskich w ratownictwie

JK

DNV upoważnione przez MI do wydawania certyfikatów dla polskich farm wiatrowych

BS

Plaża w Międzyzdrojach coraz szersza

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie