Polski Portal Morski
Aktualności

Prezes PKN Orlen: połączyliśmy się z Grupą Kapitałową PGNiG

Połączyliśmy się z Grupą Kapitałową PGNiG. Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie – oznajmił w środę na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

PKN Orlen poinformował w środę rano, że na podstawie danych z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego powziął informację o wpisie w rejestrze przedsiębiorców KRS w dniu 2 listopada 2022 r. przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego połączenia koncernu ze spółką PGNiG, podwyższenia kapitału zakładowego oraz zmian statutu PKN Orlen uchwalonych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie tej spółki we wrześniu.

„Połączyliśmy się z @GKPGNiG. Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie. Stworzyliśmy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Europy Środkowej” – napisał w środę na Twitterze prezes PKN Orlen.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, połączenie przeprowadzone zostało zgodnie Kodeksem Spółek Handlowych, poprzez przeniesienie całego majątku PGNiG, obejmującego wszystkie prawa i obowiązki – aktywa i pasywa tego podmiotu na spółkę przejmującą – PKN Orlen, przy jednoczesnym podwyższeniu kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji połączeniowych, które zostaną wydane akcjonariuszom PGNiG.

PKN Orlen poinformował, że w związku z połączeniem jego kapitał zakładowy został podwyższony z kwoty 783 mln 59 tys. 906,25 zł do kwoty 1 mld 451 mln 177 tys. 561,25 zł. Po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego spółki ogólna liczba akcji wszystkich emisji wynosi 1 mld 160 mln 942 tys. 49 akcji o wartości nominalnej 1,25 zł.

Przejęcie PGNiG to kolejny etap budowy przez PKN Orlen multienergetycznego koncernu, po wcześniejszym przejęciu Grupy Energa oraz Grupy Lotos.

Rząd na połączenie Orlenu i PGNiG zgodził się 26 września. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września. Natomiast akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie z PKN Orlen podczas NWZ 10 października.

PGNiG dysponuje największą w Europie, liczącą ponad 190 tys. km gazową siecią dystrybucyjną, jest też jedynym podmiotem w kraju posiadającym podziemną infrastrukturę magazynową dla gazu ziemnego.

Rząd fuzję PKN Orlen i PGNiG uzasadniał tym, że powstanie podmiot, który będzie wstanie sprostać transformacji energetycznej – duży koncern będzie mógł skuteczniej pozyskiwać surowce, wejść na nowe rynki zbytu i będzie miał większe możliwość negocjowania korzystniejszych warunków zakupu surowców energetycznych.

Pod koniec października PKN Orlen, PGNiG i organizacje związkowe działające w PGNiG podpisały porozumienie, w którym potwierdzone zostały uprawnienia pracowników po połączeniu obu firm. PKN Orlen podkreślił wówczas, że kluczowym elementem zawartego porozumienia jest gwarancja zatrudnienia dla wszystkich pracowników PGNiG.

źródło PAP/fot. PGNiG

Zobacz podobne

ORLEN: Kolejny rekordowy rok pod względem importu LNG do Polski

PL

Akademia Wilczka Morskiego na Politechnice Morskiej w Szczecinie

KM

Zakończyła się budowa Gazociągu Polska-Litwa

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie