Polski Portal Morski
Akcje Polski Morskiej Aktualności Historia Ważne

Pomnik ofiar morza wymaga renowacji!

Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej apeluje o wsparcie na rzecz odnowienia pomnika dedykowanego „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Organizacja, w ramach której działa Komitet Opieki nad Pomnikiem zwraca się do wszystkich, którym na sercu leży symbol pamięci ofiar morza i wielu pokoleń marynarzy. Akcji patronuje portal Polska-Morska oraz Klaster Morski Pomorza Zachodniego.

– Pomnik znajdujący się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie powstał przed 33 laty – przypomina kpt. ż.w. Krzysztof Bąk, wiceprzewodniczący Komitetu Opieki nad Pomnikiem Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej. – W społeczności naszego miasta zyskał wyjątkową rangę i uznanie stając się symbolem pamięci ofiar morza i wielu pokoleń marynarzy, którzy walczyli o polskie morze i polską flotę.

Kapitan podkreśla, że to właśnie w tym miejscu od dekad organizowane są uroczystości związane z obchodami Dni Morza, inauguracją roku akademickiego wcześniej Wyższej Szkoły-, następnie Akademii morskiej a od tego roku Politechniki Morskiej. Również przy tym pomniku odbywają się koncerty dedykowane Tym, którzy nie powrócili z morza, czy też uroczystości rocznicowe katastrof morskich, w których żywioł odebrał rodzinom marynarzy najbliższych.

Czas nie oszczędził tego miejsca, i po trzech dekadach pomnik wymaga renowacji.

– Ze skromnych funduszy zebranych podczas kwest udało się obudować granitem pylony, wymienić instalację elektryczną, wykonujemy też z tych pieniędzy bieżące konserwacje – przyznaje kapitan Ryszard  Bąk. – Pomnik jednak wymaga już generalnego remontu. Trzeba zniszczone płyty chodnikowe zastąpić granitowymi. Wymiany wymagają płyty na których, mocowane są imienne tabliczki mosiężne z nazwiskami marynarzy i nazwami statków, na który ginęli. Tych popękanych i zniszczonych paneli jest 200. Płyty wokół pomnika są również do wymiany wraz z systemem odwodnień. Potrzebujemy także funduszy na odtworzenie zielonej architektury tego miejsca.

Przedstawiciel Komitetu Opieki nad Pomnikiem za pośrednictwem naszego portalu zwraca się o pomoc do wszystkich, którym na sercu leży pamięć o Tych, których pochłonął żywioł morski.

– Chcemy, by to miejsce symbolizujące naszą pamięć o Nich wyglądało godnie – dodaje na koniec kpt. ż.w. Krzysztof Bąk.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z wiceprzewodniczącym Komitetu Opieki nad Pomnikiem: 600 825 250. Można też dokonać wpłaty na konto Komitetu działającego w ramach Szczecińskiego Klubu kapitanów Żeglugi Wielkiej: Alior Bank 21 2490 0005 0000 4530 2830 53 71 – z dopiskiem „renowacja pomnika ofiar morza”.

PJ

Zobacz podobne

CEVA Logistics podpisała wieloletnią umowę z południowokoreańskim przewoźnikiem oceanicznym na obsługę kontenerów

BS

Rosyjskie jednostki w pobliżu polskiej platformy wiertniczej

BS

Politechnika Morska ogłasza konkurs Mewy

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie