Polski Portal Morski
Akcje Polski Morskiej Aktualności Historia Ważne

Pomnik ofiar morza wymaga renowacji!

Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej apeluje o wsparcie na rzecz odnowienia pomnika dedykowanego „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Organizacja, w ramach której działa Komitet Opieki nad Pomnikiem zwraca się do wszystkich, którym na sercu leży symbol pamięci ofiar morza i wielu pokoleń marynarzy. Akcji patronuje portal Polska-Morska oraz Klaster Morski Pomorza Zachodniego.

– Pomnik znajdujący się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie powstał przed 33 laty – przypomina kpt. ż.w. Krzysztof Bąk, wiceprzewodniczący Komitetu Opieki nad Pomnikiem Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej. – W społeczności naszego miasta zyskał wyjątkową rangę i uznanie stając się symbolem pamięci ofiar morza i wielu pokoleń marynarzy, którzy walczyli o polskie morze i polską flotę.

Kapitan podkreśla, że to właśnie w tym miejscu od dekad organizowane są uroczystości związane z obchodami Dni Morza, inauguracją roku akademickiego wcześniej Wyższej Szkoły-, następnie Akademii morskiej a od tego roku Politechniki Morskiej. Również przy tym pomniku odbywają się koncerty dedykowane Tym, którzy nie powrócili z morza, czy też uroczystości rocznicowe katastrof morskich, w których żywioł odebrał rodzinom marynarzy najbliższych.

Czas nie oszczędził tego miejsca, i po trzech dekadach pomnik wymaga renowacji.

– Ze skromnych funduszy zebranych podczas kwest udało się obudować granitem pylony, wymienić instalację elektryczną, wykonujemy też z tych pieniędzy bieżące konserwacje – przyznaje kapitan Ryszard  Bąk. – Pomnik jednak wymaga już generalnego remontu. Trzeba zniszczone płyty chodnikowe zastąpić granitowymi. Wymiany wymagają płyty na których, mocowane są imienne tabliczki mosiężne z nazwiskami marynarzy i nazwami statków, na który ginęli. Tych popękanych i zniszczonych paneli jest 200. Płyty wokół pomnika są również do wymiany wraz z systemem odwodnień. Potrzebujemy także funduszy na odtworzenie zielonej architektury tego miejsca.

Przedstawiciel Komitetu Opieki nad Pomnikiem za pośrednictwem naszego portalu zwraca się o pomoc do wszystkich, którym na sercu leży pamięć o Tych, których pochłonął żywioł morski.

– Chcemy, by to miejsce symbolizujące naszą pamięć o Nich wyglądało godnie – dodaje na koniec kpt. ż.w. Krzysztof Bąk.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z wiceprzewodniczącym Komitetu Opieki nad Pomnikiem: 600 825 250. Można też dokonać wpłaty na konto Komitetu działającego w ramach Szczecińskiego Klubu kapitanów Żeglugi Wielkiej: Alior Bank 21 2490 0005 0000 4530 2830 53 71 – z dopiskiem „renowacja pomnika ofiar morza”.

PJ

Zobacz podobne

Wody Polskie w Gryficach: Rzeki to nie śmietnik. Smutny obraz działań niektórych mieszkańców

AB

BGK pozyskał 240 mln euro od EBI na finansowanie budowy drogi wokół Trójmiasta

BS

„Biełgorod”niszczycielski okręt ruszył w morze

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie