Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Premier o połączeniu Orlenu, Lotosu i PGNiG: będzie to miało pozytywne przełożenie na bezpieczeństwo energetyczne Polski

Nowa firma, łącząca Orlen, Lotos i PGNiG, będzie miała bardzo pozytywne przełożenie na bezpieczeństwo energetyczne Polski – ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki.

PKN Orlen poinformował w środę rano, że na podstawie danych z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego powziął informację o wpisie w rejestrze przedsiębiorców w dniu 2 listopada 2022 r. przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego połączenia koncernu ze spółką PGNiG.

Szef rządu, pytany w środę o to połączenie, podkreślił, że nowy koncern, jaki powstanie z połączenia nie tylko Orlenu z PGNiG, ale również z Lotosem, będzie miał pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.

„Ta wielka nowa firma utworzona z tych trzech podmiotów, będzie miała bardzo pozytywne przełożenie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, na zdolności inwestycyjne, zdolności do wdrażania bardziej innowacyjnych rozwiązań, które tak bardzo polskiej gospodarce są potrzebne” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zauważył, że tak duży nowy podmiot po prostu „może więcej”. „Duże firmy mogą więcej zrobić w zakresie inwestycji, mają dostęp do tańszego kapitału, mogą więcej środków przeznaczyć na badania i rozwój” – przekonywał.

Według szefa rządu nowy koncern powstały z połączenia Orlenu, Lotosu i PGNiG „ma potencjał europejski”.

Rząd na połączenie Orlenu i PGNiG zgodził się 26 września. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września. Natomiast akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie z PKN Orlen podczas NWZ 10 października.

Przejęcie PGNiG to kolejny etap budowy przez PKN Orlen multienergetycznego koncernu, po wcześniejszym przejęciu Grupy Energa oraz Grupy Lotos. 

źródło PAP/ fot. PORR S.A.

Zobacz podobne

OORP Wodnik i Piast w operacji „PUSTYNNA BURZA”

PL

Wody Polskie na bieżąco monitorują sytuację meteorologiczno-hydrologiczną w kraju

KM

Wielka modernizacja nabrzeża w porcie rybackim w Kołobrzegu.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie