Polski Portal Morski
Aktualności

W. Brytania: Rząd wprowadza zakaz świadczenia usług transportu rosyjskiej ropy

Wielka Brytania wprowadzi od 5 grudnia zakaz świadczenia państwom trzecim usług transportu rosyjskiej ropy, chyba że kupowana jest ona po cenie równej lub niższej od pułapu cenowego ustalonego przez państwa G7 i Australię – poinformował w czwartek brytyjski rząd.

Zakaz świadczenia usług, w tym ubezpieczeń, pośrednictwa i przewozu, jest następstwem podjętej we wrześniu przez ministrów finansów grupy G7 decyzji o wprowadzeniu pułapu cenowego na rosyjską ropę. Ma on osłabić zdolność Rosji do finansowania wojny na Ukrainie, w czym pomagały jej wysokie ceny, a jednocześnie zapewnić, że kraje trzecie mogą nadal zaopatrywać się w ropę po przystępnych cenach. Wielka Brytania i pozostałe kraje będące sygnatariuszami porozumienia nie skorzystają z tego limitu, ponieważ wprowadziły zakaz importu rosyjskiej ropy.

Zakazaliśmy importu rosyjskiej ropy do Wielkiej Brytanii i robimy duże postępy w jej całkowitym wycofaniu. Ten nowy środek jeszcze przykręca śrubę machinie wojennej Putina i czyni czerpanie zysków z jego nielegalnej wojny jeszcze trudniejszym – oświadczył minister finansów Jeremy Hunt

W ramach tego samego rozporządzenia Wielka Brytania przyspieszyła datę wejścia w życie zakazu importu rosyjskiej ropy – zamiast 31 grudnia tego roku będzie to 5 grudnia.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Chór Politechniki Morskiej obsypany nagrodami

PL

Nauka i praktyka – wspólny kierunek Grupy Azoty Police i Akademii Morskiej w Szczecinie

Autor

Budowa ostróg brzegowych na Półwyspie Helskim na finiszu!

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie