Polski Portal Morski
Aktualności

Bułgaria otrzymała po raz pierwszy gaz skroplony z Norwegii

Bułgaria po raz pierwszy otrzymała norweski gaz skroplony. Tankowiec z dostawą przypłynął do greckiego terminala LNG w okolicach Aten. Przywitali go bułgarscy ministrowie transportu i energetyki, Christo Aleksijew i Rosen Christow.

To kolejny ważny krok w dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego dla Bułgarii, która od kwietnia całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego surowca. Teraz oprócz gazu azerskiego do Bułgarii trafia też paliwo z innych źródeł, co pozwoliło Sofii na obniżenie cen gazu o 47 proc. w listopadzie; ponadto, według prognoz, ogrzewanie i ciepła woda nie podrożeją w sezonie grzewczym.

Podczas wizyty w Grecji bułgarska delegacja, w skład której weszli też szefowie operatorów Bułgargaz i Bułgartransgaz, omówiła dalszą współpracę z Atenami w dziedzinie energetyki i przesyłu gazu.

Głównym tematem spotkania było rozbudowanie interkonektora Komotini – Stara Zagora, który obecnie jest zdolny do przesyłu 3 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Moc przesyłowa na być zwiększona do 5 mld metrów sześciennych. Wymaga to jednak znacznych inwestycji m.in. w dodatkowe stacje kompresorowe.

Interkonektor został uruchomiony 1 października; Teodora Georgijewa, dyrektorka zarządzającej nim spółki IGB, powiedziała wówczas, że stacje kompresorowe należy rozbudować z uwagi na konieczność zwiększenia możliwości przesyłowych systemu.

W 2024 roku do użytku ma wejść nowy terminal LNG w Aleksandropolis, na wschodzie Grecji, w którym Bułgaria ma 20 proc. udziałów. Nowy terminal ułatwi transport na zachód azerskiego surowca przez gazociąg transadriatycki i umożliwi dostawy przez korytarz gazowy Północ-Południe. Tą drogą gaz może docierać m.in. do Mołdawii.

Rozbudowanie interkonektora Komotini – Stara Zagora ma być zrealizowane wraz w oddaniem do użytku nowego terminala w Aleksandropolis.

Źródło: PAP Fot.: Vesselfinder

Zobacz podobne

Tunel pod Świną: potężna tarcza jest już w komorze

Autor

103 rocznica zaślubin Polski z morzem

BS

Lepsza ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie