Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej może sprowadzić więcej gazu niż planowano

Podczas konferencji Euro Power 2022 wiceprezes Gaz-System zazanaczył, że terminal FSRU może mieć większą przepustowość niż zakładano wcześniej. Jednak wszystko zależy od potrzeb rynku.

Terminal FSRU miał być przystosowany do prowadzenia regazyfikacji na poziomie odpowiadającym około 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie. Jednak jak zaznaczał Artur Zawartko podczas konferencji – FSRU jest inwestycją skalowalną, będzie mógł sprowadzać od 6 do nawet 12 mld m sześc. gazu Na tym etapie zakładana jest jeszcze możliwość zwiększenia mocy regazyfikacyjnych w zależności od rozwoju rynku oraz wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju i w regionie. Polska rozmawia z partnerami z innych państw, Czech, Słowacji oraz Węgier.

Projektem FSRU w Zatoce Gdańskiej są zainteresowane PGNiG oraz państwa ościenne. Obecnie zapotrzebowanie na gaz w Polsce jest w pełni zaspokajane. Uruchomiliśmy Baltic Pipe i zwiększamy moce regazyfikacyjne Terminala LNG – mówił wiceprezes A. Zawartko na Konferencji Euro Power 2022. Gazociąg Baltic Pipe ma osiągnąć do końca listopada pełną przepustowość, nie jak było to planowane pierwotnie do końca stycznia.

Pierwotnie terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej planowany był na 2026-27 rok. Jednak trwają prace, aby ten terminal mógł powstać szybciej w 2026 roku.

źródło TT Konferencja Energetyczna EuroPOWER, media, / fot. www.kn.lt

Zobacz podobne

Budowa i zasady działania systemu Port Community System tematem seminarium naukowego

Autor

Na poligonie nad Morzem Czarnym pierwsze szkoleniowe strzelania rumuńskich Patriotów

AZ

Modernizm okiem mewy – Dworzec Morski

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie