Polski Portal Morski
Aktualności

Prezes PKN Orlen: rozmowy z Saudi Aramco o dostawach ropy i rozwoju petrochemii

Przedstawiciele Grupy Orlen i Saudi Aramco rozmawiają o dostawach ropynaftowej do naszego regionu i perspektywach rozwoju petrochemii – przekazał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak podkreślił, wytwarzanie zaawansowanych tworzyw to olbrzymia szansa dla zakładu Grupy Orlen w Gdańsku.

„Z przedstawicielami Aramco rozmawiamy o dostawach surowca do naszego regionu, ale też perspektywach rozwoju petrochemii. Produkcja zaawansowanych tworzyw, we współpracy z globalnym liderem tej branży, to olbrzymia szansa dla gdańskiego zakładu i całej polskiej gospodarki” – napisał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

PKN Orlen informował w lipcu, że prowadzi rozmowy z Saudi Aramco i SABIC na temat możliwości współpracy w ramach inwestycji w różne obszary działalności petrochemicznej. Jak wówczas podawał koncern, zakres trójstronnego porozumienia o współpracy ze stycznia miał zostać rozszerzony „o ocenę potencjalnego wspólnego rozwoju projektu kompleksu petrochemicznego obejmującego wielkoskalowy kraker parowy z mieszanym wsadem wraz z instalacjami pochodnymi, który byłby zintegrowany z rafinerią w Gdańsku”.

PKN Orlen informował także w lipcu, że wraz z Saudi Aramco analizuje możliwe obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju.

W styczniu PKN Orlen podpisał z Saudi Aramco długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej od 200 do 337 tys. baryłek dziennie. Koncern szacował wtedy, że po połączeniu z Grupą Lotos, co stało się w sierpniu, zapewni to do 45 proc. łącznego zapotrzebowania na surowiec całej Grupy Orlen zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

Grupa Orlen to obecnie, po połączeniu z Grupą Lotos i ostatnio z PGNiG, koncern multienergetyczny, największy w Europie Środkowej, jeden z największych w Europie i 155. na świecie, jeżeli chodzi o przychody na świecie. Z kolei Saudi Aramco to koncern z Arabii Saudyjskiej, będący największym na świecie pod względem produkcji dziennej podmiotem wydobywczym – zapewnia ok. 10 proc. globalnego zapotrzebowania na ropę naftową.

Źródło: PAP Fot.: Pixabay

Zobacz podobne

Prezydent podpisał ustawę ws. strategicznych złóż kopalin

PL

Palenie blach pod budowę Statku Pożarniczego Strażak-28 dla ZMPSiŚ SA

BS

Hiszpania zbuduje pięć okrętów wojennych dla Arabii Saudyjskiej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie