Polski Portal Morski
Aktualności

Ukraina: Rosja spowalnia inicjatywę zbożową, znacząco spadła liczba przepuszczanych statków

Rosja spowalnia funkcjonowanie inicjatywy zbożowej – powiedział wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow, cytowany we wtorek przez portal Liga.net. Jak dodał, z uwagi na działania rosyjskich inspektorów znacząco spadła liczba przepuszczanych w ciągu dnia statków.

Wiceminister poinformował, że do inspekcji statków powrócili przedstawiciele Rosji i wznowiono wspólne kontrole.

Zgodnie z planem przeprowadzanych ma być 12 kontroli dziennie, a faktycznie liczba inspekcji sięga 8-9. Przy czym – jak dodał – należałoby przeprowadzać 25-30 kontroli dziennie.

Waśkow podkreślił, że w dniach 30-31 października, kiedy Turcja i ONZ przeprowadzały inspekcje samodzielnie, w ciągu jednego dnia przepuszczono nawet 46 statków.

Kontynuujemy rozmowy z partnerami w sprawie zwiększenia liczby inspekcji – zapewnił.

Według stanu z 7 listopada na pozwolenie wpłynięcia do ukraińskich portów czeka 88 statków. 18 załadowanych jednostek przygotowuje się do inspekcji na tureckich wodach terytorialnych.

Rosja 29 października zawiesiła swój udział w umowie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie. Dzięki naciskom ONZ i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana po kilku dniach wznowiono transport. 

Źródło: PAP Fot.: Getty Images, bfk92

Zobacz podobne

Boże Narodzenie na statkach PŻM – jak wyglądają?

Autor

PKN Orlen: złożył wnioski o kolejne 4 koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku

KM

„Profesor Siedlecki” – statek badawczy z Gdańskiej Stoczni

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie