Polski Portal Morski
Aktualności

Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej

Właśnie zakończył się dwudniowy Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej w Krakowie organizowany przez branżowy portal internetowy Inżynieria.com.  W konferencji udział wzięła Dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora oraz Zastępca ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Radosław Radoń.

miany klimatyczne jakie zachodzą na świecie i w naszym kraju wymagają radykalnych działań na wszystkich szczeblach zarządzania państwem, dlatego podczas konferencji zostały omówione problemy i wyzwania, jakie stoją przed nami w najbliższych latach w obszarze gospodarowania wodami opadowymi i uwzględnienia ich w zarządzaniu bezpieczeństwem powodziowym. O dobrych praktykach, nowych kierunkach działania podczas dwudniowego kongresu  rozmawiali eksperci ze świata nauki, biznesu, samorządów, jednostek rządowych oraz przedsiębiorstw wod-kan.

W pierwszym dniu konferencji, Dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora wzięła udział w Panelu dyskusyjnym poświęconym „Zarządzaniu kryzysowemu w gospodarce wodnej”. W trakcie panelu wszyscy zgodnie podkreślali, jak istotna jest współpraca administracji rządowej z samorządową podczas trwania sytuacji kryzysowej czy też rozwiązywania bieżących problemów. Podkreślano także, jak ważne jest budowanie zielono – niebieskiej infrastruktury w miastach i rolę wszystkich instytucji biorących udział w tym procesie.

Podczas drugiego dnia konferencji Dyrektor RZGW Małgorzata Sikora wygłosiła prezentację pn.: Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, a ochrona przed powodzią w regionie wodnym Górnej Wisły, gdzie omówiła zmiany w mapach zagrożenia powodziowego poprzez zmniejszenie obszarów zalewowych  i wpływu na te zmiany inwestycji Wód Polskich  podając przykład obszaru Wisły Sandomierskiej.

Prezentacja z-cy Dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą Radosława Radonia dotyczyła natomiast  Modelowania i cyfryzacji w ochronie przeciwpowodziowej na przykładzie obszaru działania RZGW w Krakowie. Dyrektor omówił proces wyznaczania stref zagrożenia powodziowego w oparciu o wyniki modelowania, a na przykładzie projektu Retencja polderowa w regionach wodnych Małej i Górnej Wisły – ochrona Krakowa przed powodzią przedstawił, jak wykorzystując obecne modele rzeki Wisły i jej dopływów,  RZGW w Krakowie wykonało studium wykonalności, dzięki któremu udało się ustalić odpowiednią lokalizację 10 polderów.

Źródło: https://krakow.wody.gov.pl/aktualnosci/2628-kongres-gospodarowania-wodami-i-ochrony-przeciwpowodziowej

Zobacz podobne

Remontowa Shipbuilding wspiera modernizację Marynarki Wojennej i polski przemysł offshore

JJ

Trwa przetarg w portach Szczecin-Świnoujście na rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej

BS

Gdańsk. Ruszyła przebudowa Mostu Stągiewnego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie