Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Szczyt klimatyczny COP27. Dr Chocian: pewne cele, które Europa sobie narzuca, są irracjonalne

– Pewne cele, które Europa sobie narzuca, są irracjonalne. Prędzej czy później doprowadzą one do wyniszczenia gospodarczego na Starym Kontynencie, ale wcale nie zmniejszą emisji na świecie. Mamy jeden klimat i musimy to zrozumieć – skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ekolog dr Grzegorz Chocian.

We wtorek prezydent Andrzej Duda wystąpił na szczycie klimatycznym ONZ COP27 w Szarm el-Szejk w Egipcie. Głowa polskiego państwa podkreśliła m.in., że należy działać w sferze ochrony klimatu i zastanawiać się nad kolejnymi rozwiązaniami biorąc pod uwagę współczesne wyzwania – wojnę na Ukrainie czy kryzys żywnościowy.

Do wypowiedzi polskiego prezydenta odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 ekolog dr Grzegorz Chocian. Jak wskazał, polski przywódca wyraźnie zaznaczył, że mamy jeden klimat oraz odniósł się do ważnego i od kilku lat powtarzanego spostrzeżenia. – Andrzej Duda zwrócił uwagę na coś takiego jak „carbon leakage”, czyli na zjawisko polegające na przenoszeniu emisji dwutlenku węgla z jednego kraju do innych państw. To oznacza, że my nie pozbywamy się odpowiedzialności za te emisje, nie zmniejszamy ich, tylko je po prostu przenosimy – wyjaśnił, jednocześnie zadając pytanie: w imię czego państwa Unii Europejskiej mają sobie zakładać stryczek na szyję?

Prezydent Andrzej Duda na szczycie COP27

Gość audycji przypomniał ponadto, że członkowie Klubu Rzymskiego w latach 70. wyliczyli, że to właśnie w obecnym roku miało na świecie zabraknąć paliw kopalnych. – Więc te różne alarmistyczne głosy niekoniecznie się sprawdzają, nawet jeśli człowiek rzeczywiście ma wpływ na kwestie klimatyczne – skomentował.

Ekolog zwrócił także uwagę na słowa polskiego prezydenta mówiące o tym, że to regulacje mają pomagać człowiekowi, a nie człowiek ma służyć regulacjom. Zaznaczył, że takie podejście jest właściwe, ponieważ powoduje ono mobilizację do wspólnego działania. – Natomiast jeśli społeczeństwo nie będzie rozumiało celów i intencji, to w pewnym momencie zaprotestuje – powiedział.

– Pewne cele, które Europa sobie narzuca, są irracjonalne. Prędzej czy później doprowadzą one do wyniszczenia gospodarczego na Starym Kontynencie, ale wcale nie zmniejszą emisji na świecie. Mamy jeden klimat i musimy to zrozumieć – podkreślił.

Źródło: Polskie Radio Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Gdzie i kiedy zaczęła się II wojna światowa? Obrona Westerplatte

AZ

Operatorzy gazowej infrastruktury przesyłowej z Polski i Ukrainy planują rozwijać współpracę

BS

Tor wodny Szczecin-Świnoujście oficjalnie pogłębiony

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie