Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

Terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych w Świnoujściu zbuduje nową przyszłość Pomorza Zachodniego

W siedzibie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Marka Gróbarczyka poświęcona nowemu terminalowi instalacyjnemu do obsługi morskich farm wiatrowych, który w najbliższych latach powstanie w porcie Świnoujście.

Zgodnie z przyjętymi założeniami terminal wejdzie w fazę eksploatacji z początkiem 2025 roku. Będzie pierwszym na polskim wybrzeżu tego typu terminalem. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano 13 października br. w niespełna rok po nabyciu przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA terenów w świnoujskim porcie. 

To był niezwykle intensywny wyścig, gdzie pierwszy terminal instalacyjny powstanie, stąd cieszy tempo prac pozwalające na realizację tej inwestycji w Świnoujściu – podkreślił sekretarz stanu w Ministrostwie Infrastruktury, Marek Gróbarczyk. 

W planach inwestycyjnych Grupy Kapitałowej ORLEN jest pierwsza lokalizacja morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim, tj. projekt Baltic Power, realizowany w partnerstwie z Northland Power, o maksymalnej mocy zainstalowanej do 1,2 GW.

Terminal instalacyjny jest kluczowym elementem infrastruktury dla realizacji pierwszej i drugiej fazy rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej z potencjałem obsługi, co najmniej 12 projektów z tego obszaru o planowanej łącznej mocy do 11 GW do 2040 r. 

Obecnie w regionie Morza Bałtyckiego jest 11 portów (Świnoujście, Gdynia, Gdańsk, Rostock, Sassnitz, Trelleborg, Ronne, Soderhamn, Widawa, Ryga, Klajpeda ), które teoretycznie mogą być brane pod uwagę jeśli chodzi o morską energetykę wiatrową. Przy czym port w Ronne do 2027 roku ma zagospodarowany cały swój potencjał w zakresie obsługi morskiej energetyki wiatrowej. Podobnie jest w niemieckim porcie Sassnitz. Zatem siłą rzeczy, Polska aby rozwijać morską energetykę wiatrową musi posiadać własny port z terminalem jej dedykowanym. 

Stąd, kiedy w grudniu ub. roku pojawiła się możliwość nabycia nowych terenów portowych w Świnoujściu, skorzystaliśmy z przysługującego nam prawa pierwokupu. Wiedzieliśmy, że będzie to idealne miejsce na lokalizację tam terminalu instalacyjnego – mówi Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. – Niemal natychmiast rozpoczęliśmy prace zmierzające do przeprowadzenia procedury przetargowej na dzierżawę tych terenów. W rezultacie całe to postępowanie zrealizowaliśmy w ciągu zaledwie 9 miesięcy – dodaje prezes Urbaś. 

Do zalet lokalizacji terminalu w Świnoujściu przemawiają takie argumenty jak jego położenie obok toru wodnego, działka inwestycyjna o charakterze przemysłowym o wystarczająco dużej powierzchni dla realizowania wszystkich funkcji terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Niższe koszty transportu dzięki bliskości portów Europy Zachodniej wraz z dostępem do transportu śródlądowego z Polski i Niemiec, co ma znaczenie przy transporcie elementów ponadgabarytowych. Warto dodać, że przygotowana na zlecenie ZMPSiŚ  analiza nawigacyjna, potwierdziła możliwość obsługiwania statków typu Jack-up wykorzystywanych do transportu i montażu największych turbin wiatrowych (14+ MW). Realna możliwość zrealizowania budowy terminala instalacyjnego do końca 2024 r.

Terminal instalacyjny w porcie w Świnoujściu z uwagi na lokalizację będzie obsługiwał nie tylko polskie inwestycje morskiej energetyki wiatrowej, ale również projekty z tego obszaru, które powstaną w innych krajach z regionu Morza Bałtyckiego. 

Sam terminal powstanie na 20 hektarach. Będzie posiadał infrastrukturę zdolną do obsługi dużych jednostek, transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych, takie jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty. Z portu będą wypływać również specjalistyczne jednostki zajmujące się realizacją zaawansowanych prac budowlanych związanych z morskimi farmami wiatrowymi.

W ramach inwestycji powstaną nabrzeża o długości około 485 m, głębokości technicznej 12,5 m. Będą one wysunięte o 25 m na wodę, o nośności 50 kN/m2, z 10 stanowiskami do wstępnego montażu wież o nośności 500 kN/m2. Do nabrzeży będzie prowadził nowy tor podejściowy o głębokości 12,5 m i szerokości 140 m. Na lądzie powstaną place składowe, co w sumie pozwoli na obsługę do 80 turbin wiatrowych rocznie o mocy 15MW każda.

Zakres prac realizowanych przez Orlen Neptun II obejmuje roboty rozbiórkowe obiektów kubaturowych na terenie przyszłych placów składowych, dróg dojazdowych i parkingów, roboty budowlane na terenie dzierżawionej nieruchomości do linii istniejących nabrzeży, budowa placów składowych i manewrowych oraz dróg wewnętrznych i parkingów, budowa obiektów kubaturowych (magazyny, warsztaty, budynki socjalno-biurowe itp.) oraz budowę infrastruktury technicznej do linii istniejących nabrzeży (podział prac na węzłach lub studzienkach ulokowanych najbliżej linii istniejących nabrzeży). 

Z kolei zakres prac realizowanych przez ZMPSiŚ w pierwszym etapie  zaplanowanych w latach 2023 – 2025 r. obejmuje rozbiórkę istniejącego pirsu oraz dalb dokowych pozostałych po działalności Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, kolidujących z planowaną budową, rozbudowę nabrzeża nr 1 o długości ok. 241,7 m i nabrzeża nr 2 o długości ca 243,1 m wraz z wyposażeniem poprzez wykonanie nowej konstrukcji nabrzeży o całkowitej długości ok. 484,8 m z linią cumowniczą równoległą do krawędzi istniejących nabrzeży, wysuniętą na akwen Świny (działki wodnej nr 1/18) na odległość ok. 25 m, roboty czerpalne akwenu przy nabrzeżach, na torze podejściowym oraz obrotnicy portowej do rzędnej -12,5 m, a w miejscu umocnienia dna dla podpór statków Jack-up przy nabrzeżu nr 2 do rzędnej min. -14,5 m n.p.m., przełożenie istniejącego kabla światłowodowego VTMS ułożonego na dnie cieśniny Świny (ułożenie nowego kabla po nowej trasie), zalądowienie akwenu wygrodzonego pomiędzy nową ścianką szczelną a istniejącymi nabrzeżami nr 1 i 2 o szerokości ok. 25 m i długości ok. 484,8 m za pomocą urobku pozyskanego z robót czerpalnych, umocnienie części dna akwenu przed nabrzeżem nr 2 dla podpór statków typu Jack-up, wykonanie ścianki szczelnej na przedłużeniu nabrzeża nr 2 w kierunku południowo-wschodnim wraz z jej zakotwieniem jako pierwszy etap budowy przyszłego nabrzeża nr 3 o długości ok. 296,1 m oraz wykonanie ścianki szczelnej zamykającej w kierunku wschodniego końca istniejącego nabrzeża nr 3, zalądowienie akwenu wygrodzonego pomiędzy nową ścianką szczelną a istniejącym nabrzeżem nr 3 gruntem pozyskanym z robót czerpalnych, budowę instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, ppoż. itp. w pasie nabrzeży 1 i 2 oraz modernizację oznakowania nawigacyjnego. 

Z kolei drugi etap inwestycji (perspektywiczna rozbudowa nabrzeża nr 3) będzie realizowany w późniejszym terminie. W ramach tego etapu planuje się wykonać następujące takie budowlane, jak budowa konstrukcji nabrzeża nr 3 wraz z wyposażeniem o długości ok. 296,1 m z nawierzchniami oraz pełną infrastrukturą techniczną – etap docelowy, roboty czerpalne akwenu przy nabrzeżu nr 3 do rzędnej -12,5 m a w miejscu umocnienia dna dla podpór statków Jack-up do rzędnej min. -14,5 m n.p.m., umocnienie dna akwenu przed nabrzeżem nr 3, rozbudowa instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, ppoż. itp. oraz modernizacja oznakowania nawigacyjnego.

Wszystkie te działania wpisują się w bezpieczeństwo energetyczne państwa związane z przystosowaniem nośników energii do zmian klimatycznych. Mają też odzwierciedlenie w stosownych dokumentach rządowych oraz Unii Europejskiej z zakresu pozyskiwania energii z morskich źródeł odnawialnych na rzecz neutralnej dla klimatu przyszłości – podkreślił w swoim wystąpieniu prezes Krzysztof Urbaś.

Źródło: ZMPSiŚ

Zobacz podobne

Szef MSZ Łotwy w „FT”: kryzys migracyjny i manewry Zapad-2021 mają potencjał do incydentów

KM

Port Gdynia pionierem cyfryzacji

KM

Kolejna wpłata oraz pomoc w ramach akcji Wspieramy Szpitale od firmy Fairplay Towage Polska Sp. z o.o. Sp.k.

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie