Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Skromny symbol wielkiego wydarzenia ! Tor wodny Świnoujście-Szczecin pogłębiony.

Minister Marek Gróbarczyk, dyrektorzy Urzędu Morskiego i przedstawiciele belgijsko-holenderskiego konsorcjum firm Dredging International nv i Van Oord Dredging and Marine Contractors bv, które zmodernizowało tor Szczecin-Świnoujście pogłębiając go do 12,5 m, odsłonili dziś ławeczkę na szczecińskiej Łasztowni. – To symbol tak potrzebnej dla Pomorza inwestycji stwierdził minister.

Marek Gróbarczyk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji wartej blisko 2 mld zł i bardzo potrzebnej dla rozwoju gospodarki morskiej, naszych portów. Pogratulował Urzędowi Morskiemu – inwestorowi, który dopilnowej terminowej realizacji.

Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski podkreślając wagę przedsięwzięcia przypomniał, że modernizacja toru przypadła na czas pandemii, a mimo to wykonawca dotrzymał terminu realizacji kontraktu.
Przedstawiciele konsorcjum dziękowali za dobrą współpraca za instytucjami rządowymi, inwestorem ale też przedstawicielami podmiotów lokalnych, rybaków itd. Wyrazili gotowość do realizacji kolejnych dużych projektów w naszym regionie.

Symboliczna ławeczka z krótkim opisem inwestycji ma przypominać o jej znaczeniu, zwłaszcza sceptykom, którzy nie wierzyli że tor będzie pogłębiony – dodał minister Marek Gróbarczyk. – Można na niej usiąść, oddać się refleksji, powspominać historię i pomyśleć o przyszłości.
Obiekt usytuowano na Łasztowni, na wysokości mariny.

Dzięki pogłębieniu toru wodnego do 12,5 m maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się z nieco ponad 9 m do około 11 m. Dzięki temu zapewniona zostanie dostępność szczecińskiego portu dla określonej grupy dużych statków i nie będzie konieczności ich odciążania w Świnoujściu przed dalszą drogą.Statek, który w tej chwili wchodzi do portu z ładunkiem ok. 20 tys. ton, po pogłębieniu toru będzie mógł wejść z ładunkiem prawie dwukrotnie większym.


PJ

Zobacz podobne

Kształcenie specjalistów branży offshore. Współpraca ZSM w Świnoujściu i Orlenu

AB

Gdyńska plaża wśród trzech najbardziej dostępnych w Polsce

JJ

Rzeczniczka Białego Domu: prezydent Biden uważa, że Nord Stream 2 to „zły interes” dla Europy

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie