Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Naukowcy pracują nad sposobami przywrócenia pól trawy morskiej w Bałtyku

Naukowcy w Niemczech pracują nad polami trawy morskiej w Morzu Bałtyckim.  Pola takie są ogromnymi naturalnymi pochłaniaczami, które wiążą znaczne ilości węgla, ale szybko zanikają z powodu pogarszającej się jakości wody, zmian klimatycznych i dotykających ich chorób. Trawa morska to zwyczajowe określenie różnych gatunków roślin okrytozalążkowych, występujących w wodach morskich, o miękkich pędach i pokroju trawiastym.

Centrum badań Oceanicznych GEOMAR Helmholtz w Kilonii szacuje, że trawy morskie zajmują ponad 300 kilometrów kwadratowych w Morzu Bałtyckim i magazynują od trzech do dwunastu megaton węgla.

Badacze zasadzili  pole testowe w Kilonii w Niemczech, używając nasion i przeszczepów pojedynczych pędów z naturalnego pola traw morskich, by ustalić, które techniki uprawy mogą być najskuteczniejsze w przywracaniu roślinności w Bałtyku. Zamierzają poddać rośliny działaniu temperatury, by ocenić, jak zareagują na jej wzrost.

Według badań z 2019 r.  Europa straciła jedną trzecią swoich obszarów trawy morskiej na przestrzeni lat 1860-2016.

Fot.: Fotolia

Zobacz podobne

Rybacy na 50 kutrach protestowali przeciwko turbinom wiatrowym

JJ

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos stała się faktem. „Firma będzie wzmacniała polską gospodarkę”

KM

Czechy: Rosji nie udało się powstrzymać przekopu Mierzei Wiślanej

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie