Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Naukowcy pracują nad sposobami przywrócenia pól trawy morskiej w Bałtyku

Naukowcy w Niemczech pracują nad polami trawy morskiej w Morzu Bałtyckim.  Pola takie są ogromnymi naturalnymi pochłaniaczami, które wiążą znaczne ilości węgla, ale szybko zanikają z powodu pogarszającej się jakości wody, zmian klimatycznych i dotykających ich chorób. Trawa morska to zwyczajowe określenie różnych gatunków roślin okrytozalążkowych, występujących w wodach morskich, o miękkich pędach i pokroju trawiastym.

Centrum badań Oceanicznych GEOMAR Helmholtz w Kilonii szacuje, że trawy morskie zajmują ponad 300 kilometrów kwadratowych w Morzu Bałtyckim i magazynują od trzech do dwunastu megaton węgla.

Badacze zasadzili  pole testowe w Kilonii w Niemczech, używając nasion i przeszczepów pojedynczych pędów z naturalnego pola traw morskich, by ustalić, które techniki uprawy mogą być najskuteczniejsze w przywracaniu roślinności w Bałtyku. Zamierzają poddać rośliny działaniu temperatury, by ocenić, jak zareagują na jej wzrost.

Według badań z 2019 r.  Europa straciła jedną trzecią swoich obszarów trawy morskiej na przestrzeni lat 1860-2016.

Fot.: Fotolia

Zobacz podobne

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku szansą na transformację energetyczną w Polsce 

KM

Spotkanie z gigantem. AIDAmar płynie do Gdyni

BS

Urządzenie do produkcji polipropylenu już w Policach. Postępy w budowie fabryki

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie