Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Polskie barwy na morzu. Czym różni się bandera od flagi?

Dlaczego na polskich banderach morskich umieszcza się dodatkowo godło na białym pasie? Nie każda flaga na statku jest banderą, a bandera to nie koniecznie to samo, co flaga państwa.

W ramach morskiego Międzynarodowego Kodu Sygnałowego flaga biało-czerwona (tzw. flaga „H”) oznacza „Mam pilota na statku”. Aby uniknąć nieporozumień polskie bandery noszą godło państwowe w białym polu.

W Polsce stosuje się kilka bander w zależności od charakteru statku, w tym trzy bandery żeglarskie. Banderę noszą statki handlowe, wojenne a także jachty przynależące do uprzywilejowanych organizacji i klubów żeglarskich. To podstawy Etykiety Flagowej.

Często bandera zasadniczo różni się od flagi państwa, jest do niej mniej lub bardziej podobna, a także zawiera dodatkowe elementy świadczące o charakterze statku. Bandera ma najczęściej – choć nie zawsze – kształt prostokąta, jej wzór i kolorystka oraz proporcje określone są w ustawodawstwie danego państwa. W ten sposób różne kraje oznaczają swoje statki handlowe, okręty wojenne oraz statki specjalnego przeznaczenia, a także jachty należące do znaczących klubów i organizacji

Polskie bandery statków cywilnych i wojennych

Współczesna polska bandera podnoszona na morskich statkach handlowych jest bardzo podobna do tradycyjnej flagi państwowej, stanowi jej drugi wariant zwany „flagą państwową z godłem”. Flagę tę po raz pierwszy ustanowiono w 1919, początkowo była przeznaczona dla polskich statków handlowych oraz przedstawicielstw dyplomatycznych i konsulatów.

W latach 1928–1938 była wyłącznie banderą handlową. Stosowanie takiego wzoru wynikało z faktu, że tradycyjna flaga biało-czerwona była i jest do dziś jedną z flag Międzynarodowego Kodu Sygnałowego, flagą „H”, jako sygnał jednoliterowy oznaczająca: „Mam pilota na statku”. Dlatego dla rozróżnienia jej, polską banderę uzupełniono o godło.

Bandera Polskiej Marynarki Wojennej jest niemal identyczna z banderą handlową z tą różnicą, że w części swobodnej ma trójkątne wcięcie (jaskółczy ogon). Jest to wzór charakterystyczny dla statków marynarki wojennej państw nadbałtyckich. Ma też nieco inne proporcje.

Jednostki pomocnicze Polskiej Marynarki Wojennej od 1993 r. również dysponuje oddzielną banderą. Pomocnicze jednostki pływające – często pełnią rolę wsparcia okrętów wojennych, niebędącego działaniami bojowymi. Zalicza się do nich m. in. kutry patrolowe, zbiornikowce czy holowniki. Są to przeważnie niewielkie jednostki, zabezpieczające działalność sił głównych w portach wojennych.

źródło https://puntovita.pl/ / fot. Mateusz War. / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Zobacz podobne

Konkurs grantowy „Kierunek Port – morze możliwości” rozstrzygnięty

Autor

Stocznie w Meklemburgii – Pomorzu Przednim w trudnej sytuacji

BS

Szkolenie sił przeciwminowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie