Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Marszem Niepodległości uczczono w Szczecinie 104 rocznicę odzyskania niepodległości. Na ulicach miasta pojawiła się 100-metrowa flaga, kilka tysięcy osób i pieśni patriotyczne. W tym roku odbywa się pod hasłem „Na straży polskiej tożsamości”.

Przemarsz wystartował po godzinie 12 z placu Orła Białego, przeszedł przez centrum miasta i zakończył na placu Szarych Szeregów przed popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Biorę udział w marszu co roku, moja flaga była nawet w 2018 roku w Warszawie, wszędzie ze mną jeździ. – Być tutaj, to patriotyczny obowiązek, warto być Polakiem. – Co roku, jeśli będą marsze, a na to liczę, to będziemy przychodzić. – Jestem pierwszy raz, z bijącym sercem i łzami w oczach. Jest bardzo wzruszająco, każdy jest tu uśmiechnięty, a w sercu ojczyzna – mówili uczestnicy przemarszu.

Przedstawiciele władz miasta, województwa, duchowni, radni, parlamentarzyści i mieszkańcy Szczecina uczcili rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na placu Szarych Szeregów przed popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Zebrani złożyli tam kwiaty.

– W kontekście ataku Rosji na Ukrainę i toczącej się tam wojny ważnym jest, byśmy byli wszyscy zjednoczeni pomimo różnych podziałów politycznych i partyjnych, bo nasze zjednoczenie to nasza siła. Jeżeli będziemy rozdrobnieni, to wróg, który jest na wschodniej granicy może to bardzo szybko wykorzystać. Na to nie możemy pozwolić – podkreślił Krzysztof Romianowski, szczeciński radny Prawa i Sprawiedliwości.

– Dziś jest jeden z najważniejszych dni dla Polski i dla Polaków; świętowanie naszej niepodległości. Myślę, że dobrze, by każdy tu był bądź w jakiś inny sposób – dla siebie odpowiedni – godny dla Polski ten dzień uhonorować i świętować – dodał Przemysław Słowik, radny Rady Miasta Szczecin.

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów.

źródło Radio Szczecin

Zobacz podobne

Minister Moskwa: badania wody z Odry wskazują wysokie zasolenie

BS

Prezes PiS o Polskim Ładzie: Polska, jeżeli wykonamy ten program, będzie inna niż w tej chwili

BS

PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie