Polski Portal Morski
Aktualności

Izraelski tankowiec u wybrzeży Omanu został trafiony przez drona przenoszącego bombę

Tankowiec należący do izraelskiego miliardera Idana Ofera został trafiony we wtorek wieczorem u wybrzeży Omanu przez drona przenoszącego bombę – poinformowała w środę agencja Associated Press.

Chodzi o statek Pacific Zircon, pływający pod liberyjską banderą i obsługiwany przez singapurską firmę Eastern Pacific Shipping, która jest spółką należącą do izraelskiego miliardera Idana Ofera.

„Piąta Flota Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (operująca na Bliskich Wschodzie – PAP) jest świadoma incydentu w Zatoce Omańskiej z udziałem statku handlowego” – powiedział agencji Reutera komandor Timothy Hawkins, rzecznik Piątej Floty.

Eastern Pacific Shipping poinformowała w oświadczeniu cytowanym przez AP, że tankowiec został trafiony przez pocisk około 240 km od wybrzeży Omanu. Firma jest w kontakcie z załogą statku. „Jest pewne drobne uszkodzenie kadłuba, ale nie ma rozlania ładunku ani wniknięcia wody” – poinformowało przedsiębiorstwo, dodając, że członkowie załogi są bezpieczni.

Jak podała AP, podejrzenia o atak padły na Iran. „Teheran i Izrael są zaangażowane w trwający od lat konflikt na Bliskim Wschodzie, a niektóre ataki dronów były wymierzone w powiązane z Izraelem statki przemieszczające się w regionie” – dodała AP.

Agencja przypomina również, że Waszyngton obwiniał Iran o serię ataków mających miejsce u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2019 roku po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały się jednostronnie z porozumienia nuklearnego z Iranem. „W 2021 roku irański dron uderzył w powiązany z Izraelem tankowiec Mercer Street u wybrzeży Omanu, zabijając dwie osoby na pokładzie” – napisała AP. 

Źródło: PAP Fot.: Pixabay

Zobacz podobne

Dekret o utworzeniu Marynarki Polskiej

BS

Pierwszy szkic portu gdyńskiego

JJ

Pierwszy gazowiec z dostawami LNG dla Grupy Orlen w drodze z USA do Polski

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie