Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

Morska energetyka wiatrowa staje się racją stanu

Do wybudowania morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku w pożądanej wielkości potrzebujemy przyspieszenia działań regulacyjnych, administracyjnych, projektowych i inwestorskich – wskazywał Michał J. Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022.

W celu przedyskutowania kluczowych aspektów związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) zorganizowało konferencję Offshore Wind Poland.

„Widać energetyczną atmosferę, wiemy, że energetyka wiatrowa to energia wolności, a nasze wysiłki przybliżają Polskę do niezależności energetycznej – mówił, otwierając konferencję, Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. – Morska energetyka wiatrowa rozwija się najmocniej ze wszystkich odnawialnych źródeł energii. Morska energetyka wiatrowa staje się racją stanu” – przekonywał.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w przemówieniu inauguracyjnym zauważył, że warunki rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku są bardzo dobre.

„Wiatraki na Bałtyku to wielkie infrastrukturalne inwestycje, tak jak autostrady, stadiony. Wymagające długotrwałych przygotowań” – mówił Ireneusz Zyska.

Podczas konferencji odbyła się premiera raportu, opracowanego na zlecenie PSEW, pt. „Potencjał Morskiej Energetyki Na Bałtyku”. Wynika z niego, że Bałtyk w perspektywie 2040 r. może dostarczać nawet 90 GW energii.

„Eksperci wskazali w raporcie 20 nowych, potencjalnych obszarów pod morskie farmy wiatrowe. Zagospodarowanie całości może zabezpieczyć nawet 60 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię. Dużo, ale wiemy, co zrobić z nadmiarem, mamy przecież przyjętą strategię wodorową” – informował Janusz Gajowiecki.

Aby tak się stało, niezbędna jest nowelizacja strategii energetycznej kraju, zmiana planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich, dalsze regulacje prawne i uproszczenia administracyjne.

„Wiele już zostało zrobione, ale mamy stan wojny, więc ważne jest przyspieszenie dekarbonizacji gospodarki i uniezależnienie się energetyczne od Rosji. Europa i świat przyspieszają z projektami OZE. Powstaje presja na inwestorów, zerwane są łańcuchy dostaw, a producenci urządzeń nie nadążają z dostawami. Aby zrealizować projekty, potrzebujemy przyspieszenia wszelkich działań” – przekonywał Michał J. Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska podczas debaty „Jak wykorzystać potencjał polskich obszarów morskich i pobudzić rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce?”

Michał J. Kołodziejczyk zauważył, że w Wielkiej Brytanii 60 proc. projektów morskich elektrowni wiatrowych jest realizowanych przez międzynarodowe firmy spoza Wielkiej Brytanii, często działające z innymi podmiotami w formule joint venture. „To dobry model także dla Polski. Krajowi wspólnicy znają lokalne procedury, a międzynarodowi gracze wnoszą technologię” – informował.

źródło PAP/ fot.Getty Images

Zobacz podobne

PGNiG Obrót Detaliczny: wzrost sprzedaży CNG i LNG w 2020 roku

AB

Pierwszy etap budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską na ukończeniu!

KM

W porcie od roku stoją dwa statki przykute łańcuchami, załodze nie wolno zejść na ląd

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie