Polski Portal Morski
Aktualności

Prokuratura: odnaleziono ślady materiałów wybuchowych, co potwierdza sabotaż

Na uszkodzonych gazociągach Nord Stream odnaleziono ślady materiałów wybuchowych, co potwierdza, że doszło do sabotażu – poinformowała szwedzka prokuratura w wydanym w piątek oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

„Przeprowadzona analiza wykazała ślady materiałów wybuchowych na kilku odnalezionych obiektach” – przekazała prokuratura.

„Dochodzenie jest niezwykle złożone i kompleksowe. Toczące się śledztwo ma wykazać, czy możliwa jest identyfikacja jakichkolwiek podejrzanych” – dodano w oświadczeniu.

Szwedzkie i duńskie władze badają cztery dziury w gazociągach Nord Stream 1 i 2, łączących Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie, których uszkodzenie stało się „punktem zapalnym w czasie kryzysu ukraińskiego” – napisał Reuters. Doszło do niego pod koniec września na dwóch obszarach położonych na południowy wschód od Bornholmu oraz na północny wschód od tej wyspy.

Szwedzka prokuratura jako pierwsza przeprowadziła podwodne oględziny miejsc uszkodzenia gazociągów. Po ich zakończeniu na początku października poinformowano, że „podejrzenia dotyczące możliwości dokonania sabotażu przy gazociągach Nord Stream zostały wzmocnione”. „Możemy stwierdzić, że w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej doszło do wybuchów, które spowodowały rozległe uszkodzenia (rur)” – oświadczył prokurator Mats Ljungqvist. Pobrano wówczas próbki materiału do dalszych badań.

Również Dania, która również prowadzi śledztwo sprawie, potwierdziła w październiku, że wycieki z gazociągów zostały spowodowane przez silną eksplozję.

źródło PAP/ fot. shutterstock

Zobacz podobne

PGNiG: spełnione zostały warunki przejęcia firmy INEOS E&P Norge AS

BS

Polski rząd wypowiada polsko-rosyjskie międzyrządowe porozumienie gazowe ws. Jamału

KM

ORLEN dynamicznie rozwija się w Norwegii, by zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie