Polski Portal Morski
Aktualności

Amerykański sprzęt w gdańskim porcie

ARC M/V Defender 17 listopada przybył do Portu Gdańsk. Na jego pokładzie znajdował się sprzęt USA Army przydzielony do 1133 Kompanii Transportowej i Batalionu Wsparcia 68 Dywizji. Jednostki te rozmieszczone są w Polsce w celu wsparcia operacji „Assure,Deter and Reinforce”.

Na specjalnej jednostce do Gdańska przypłynęły m.in. pojazdy bojowe . Arc Defender to transporter pojazdów zbudowany w 2008 roku i pływający pod banderą USA .Jego nośność wynosi 22144 t DWT. Jego długość całkowita wynosi 199,99 m, a szerokość 32,26 m.

To nie pierwsza wizyta tej jednostki w polskich portach. W Gdyni można było zobaczyć ten statek w lutym br.

We wcześniejszych latach jednostki transportujące amerykański sprzęt wojskowy wzbudzały spore zainteresowanie. Dziś w związku obecną sytuacją, sojuszem NATO i stacjionującym w Polsce wojskiem USA mało kogo dziwi ten widok.

Dzięki zaangażowaniu ze strony USA w Polsce możemy mówić o bezpieczeństwie europejskim i transatlantyckim. Obecność amerykańskich wojsk stanowi czynnik odstraszający w niestabilnych obecnie czasach.

źródło / fot. TT Baltic Seciurity

Zobacz podobne

Marek Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej: termin realizacji inwestycji nie wydaje się zagrożony

BS

Wszystkie zbiorniki na terenie Terminala Przeładunkowo-Magazynowego są już zadaszone!

BS

DCT Gdańsk największy terminal kontenerowy na Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie