Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Światowy Dzień Rybołówstwa

W Światowy Dzień Rybołówstwa przypadający na 21 listopada prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kardynał Michael Czerny w wydanym przesłaniu zachęca rządy, organizacje międzynarodowe, organizacje rybackie i wyznaniowe do wspólnego działania „na rzecz skutecznego wdrażania istniejących konwencji i prawodawstwa oraz znalezienia innowacyjnych rozwiązań dla tych wzajemnie powiązanych problemów, przed którymi stoi świat rybacki”.

Jak podkreślił duchowny, Światowy Dzień Rybołówstwa stanowi okazję do uznania z jednej strony ogromnego i czasami niedocenianego źródła pożywienia dla milionów ludzi, jakim jest morze, a z drugiej strony roli wszystkich tych, którzy zajmują się rybołówstwem i akwakulturą.

Przypomniał, że według FAO w 2020 r. około 58,5 mln osób było zaangażowanych w podstawowy sektor połowów rybołówstwa i akwakultury, co stanowi główne źródło dochodów i środków do życia dla znacznej części populacji na całym świecie. Większość z tych osób to drobni rybacy żyjący w krajach rozwijających się.

Będąc najważniejszym pojedynczym źródłem wysokiej jakości białka, ryby są istotnym źródłem pożywienia dla milionów ludzi. Rybołówstwo rzemieślnicze na małą skalę i akwakultura wytwarzają 40 proc. światowych połowów, co w znacznym stopniu przyczynia się do bezpieczeństwa żywnościowego, żywienia i zdrowia – podkreślił kardynał Czerny.

Jednak pomimo odgrywania tak kluczowej roli sektorowi temu zagrażają takie problemy globalne jak zmiany klimatu, utrata różnorodności biologicznej i zakwaszenie oceanów.

Dlatego konieczna jest międzynarodowa współpraca w trosce o oceany i ich zasoby naturalne jako „wspólne dziedzictwo ludzkości” – zaznaczył kardynał. Taka międzynarodowa współpraca może nawet pomóc w rozwiązywaniu lokalnych i często identyfikowalnych problemów jak łamanie praw człowieka, złe i niebezpieczne warunki pracy, które godziłyby w godność ludzką, zanieczyszczenie mórz i rzek, niszczenie obszarów przybrzeżnych, destrukcyjne i niezrównoważone metody połowów – dodał.

Hierarcha przypomniał również o negatywnych skutkach pandemii COVID-19 na cały sektor. Porty, targi rybackie i restauracje zostały zamknięte, co spowodowało znaczne ograniczenie działalności związanej z połowem i sprzedażą produktów rybnych, a w konsekwencji utratę zatrudnienia i dochodów dla wielu osób, zwłaszcza kobiet, które stanowią dużą część pracowników w tym sektorze – wyjaśnił.

„Z pewnością potrzebujemy lepszych i bardziej proaktywnych instytucji i polityki wspierających, promowanie i ochronę wszystkich osób zaangażowanych w sektor rybołówstwa oraz ich rodzin” – podkreślił w swym przesłaniu kardynał Czerny.

Fot.: BELGA_Xinhua_Wei Peiquan  

Zobacz podobne

Sejm przyjął nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

AZ

Niemcy/ Kontenerowiec Mumbai Maersk ściągnięty z mielizny na Morzu Północnym

BS

Rzecznik TSUE: Nord Stream 2 może zaskarżyć dyrektywę gazową przed sądami Unii Europejskiej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie