Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Ważne

Nasze porty wyposażają laboratoria Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu

Nasza placówka może pochwalić się nowym wyposażeniem laboratorium elektrotechniki – elektroniki – automatyki – podkreśla Marzena Gańcza, dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. – Mogliśmy to zrobić dzięki wsparciu Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Szefowa placówki podkreśla, że odpowiednio wyposażone laboratoria, pracownie to podstawa współczesnej edukacji, elektroniki czy automatyki nie da się bowiem poznać bez samodzielnego testowania zdobywanej wiedzy w praktyce.

Dzięki wspomnianej pomocy, szkoła zakupiła nowy sprzęt, narzędzia i podzespoły elektroniczne, elektryczne i elementy automatyki. Stanowiska laboratoryjne wyposażono w oscyloskop cyfrowy (bada przebiegi i wykresy urządzeń), kamerę – mikroskop cyfrowy (powiększa obraz współpracując z komputerem i rzutnikiem dzięki temu można np. znaleźć nieciągłości na ścieżkach elektronicznych). Uczniowie mają też do dyspozycji stacje do lutowania i nagrzewania rurek termokurczliwych z regulacją temperatury (pozwalają na naukę lutowania oraz łączenia różnych podzespołów elektronicznych, automatyki czy łączenia przewodów i kabli elektrycznych).

Prace lutownicze są wykonywane na matach lutowniczych, dzięki czemu nie niszczy się blatów stołowych, płytki stykowe z wyprowadzeniem na zasilanie oraz płytki stykowe z modułem zasilającym pozwalają na budowę różnych układów elektronicznych bez ich stałego łączenia, co pozwala na wielokrotne użycie tych podzespołów.

Zestawy różnych komponentów elektronicznych i narzędzia, które zakupiono, pozwalają na budowę różnych układów elektrycznych, elektronicznych. Wszystkie podzespołu, narzędzia są posegregowane, znajdują się w regałach z szufladkami, w które te stanowią nowe wyposażenie. gdzie są umieszczane posegregowane poszczególne komponenty. Nie zapomniano o bezpieczeństwie, apteczkach i instrukcjach ściennych dotyczących postępowania w nagłych przypadkach.

Elektroautomatyka, postęp technologiczny to nieodłączna część otaczającej nas rzeczywistości – przyznaje dyrektor Gańcza. – Dlatego tak duży nacisk kładziemy na edukację praktyczną, w czym pomagają właśnie bardzo dobrze wyposażone laboratoria, symulatory itd. Uczniowie, którzy raz posiądą praktyczną umiejętność korzystania z rezystorów, kondensatorów i tranzystorów, będą mogli z tej wiedzy korzystać całe życie.

Elektroautomatyka rozwija umiejętności logicznego i abstrakcyjnego myślenia – podkreśla Władysław Sietko-Sierkiewicz, kierownik warsztatów ZSM. – Oparta jest na prawach fizyki i matematyki, których stosowanie w praktyce ćwiczy kreatywność. A elektroniczne ćwiczenia uczą cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu. Budowanie własnych projektów to świetny trening radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz rozwiązywania problemów. Pamiętajmy też, że rynek pracy oczekuje elektro automatyków. Armatorzy też oczekują od mechaników okrętowych wiedzy z funkcjonowania systemu elektrycznego jednostki. Z roku na rok zwiększa się liczba statków z napędem diesel-electric, zasilanymi gazem. Automatyka, elektronika, nowoczesne układy kontroli i sterowania systemami elektrycznymi – w dzisiejszych jednostkach odgrywają fundamentalne znaczenie. Szkoła powinna wyprzedzać rzeczywistość przynajmniej o dekadę. A szkoła musi przecież tę rzeczywistość wyprzedzać.
Dlatego tak istotne jest nowoczesne wyposażenie laboratoriów, pracowni szkolnych. Dzięki temu uczniowie poznają struktury i zasady działania podstawowych instalacji elektrycznych i automatyki na statkach, a absolwenci ZSM są przygotowani do nowych wyzwań w praktyce..

Wprowadzanie innowacyjnych systemów automatyki, zaawansowane technologie wykorzystywane są w żegludze morskiej, podobnie jak w większości branż – dodaje na koniec kierownik warsztatów. – Stały nadzór poszczególnych podzespołów odpowiedzialnych za funkcjonowanie jednostki pływającej jest niezwykle ważny. Dbanie o właściwe zarządzanie energią to jeden z elementów, który musi znajdować się pod ciągłą kontrolą. Zastosowanie automatyki okrętowej pozwala przecież na optymalne zarządzanie zasobami energii.


PJ
Fot.: Sergiusz Raszewski

Zobacz podobne

Obajtek: 70 proc. ropy w systemie rafineryjnym Orlenu spoza kierunku rosyjskiego

BS

Assenova: Wyrok TSUE ws. OPAL wymusi na Gazpromie nową umowę tranzytową z Ukrainą

JJ

Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawica!

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie