Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Puck – pierwszy polski port wojenny

Jeden z największych ośrodków osadniczych wybrzeża Bałtyku we wczesnym średniowieczu, baza floty kaperskiej i miejsce wygnania szwedzkiego króla. Puck może poszczycić się ciekawą historią.

28 kwietnia 1920 roku założono w Pucku pierwszy port wojenny II RP, którego struktury przeniesiono później do Gdyni.

Niewiele wcześniej odbyły się tam symboliczne zaślubiny Polski z morzem. 1 lipca 1920 utworzono tu garnizon Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

Puck przez wieki stanowił istotny element osadnictwa na wybrzeżach Morza Bałtyckiego. Pierwsze wzmianki o Pucku pochodzą z XIII wieku, jednak wszystko wskazuje na to, że tamtejsze osadnictwo sięga okresu poprzedzającego chrzest Polski.

– Badania archeologiczne dowodzą, że dzieje Pucka są znacznie starsze i prawdopodobnie sięgają X wieku. Na dnie Zatoki Puckiej archeolodzy odkryli olbrzymie ilości drewnianych konstrukcji, które świadczyłyby o istnieniu wielkiego ośrodka osadniczego – wyjaśniał historyk Zbigniew Szymański w audycji Anny Sobeckiej i Stanisława Seyfrieda z cyklu „Krajobrazy historyczne”.

Rozmiary obszaru, na którym znaleziono konstrukcje plasowałyby Puck w czołówce ośrodków morskich w basenie Morza Bałtyckiego. Pierwsza zapisana wzmianka o Pucku dotyczy jego statusu kasztelanii książąt wschodniopomorskich. W średniowieczu Puck słynął głównie z lokalnego piwa, którego jakość sprawdzano w bardzo charakterystyczny sposób.

W 1457 roku schronił się tutaj wygnany z ojczyzny król szwedzki Karol VIII Knutsson Bonde. W zamian za pożyczkę udzieloną Kazimierzowi Jagiellończykowi, który potrzebował pieniędzy na prowadzenie wojny z Krzyżakami, otrzymał w zastaw ziemię pucką. Niewielkie pseudopaństwo istniało do 1460 roku, kiedy zajęły je wojska zakonne. Śladem po panowaniu Knutssona jest według legendy obecność lwa w herbie miasta, podobny symbol znajduje się też w herbie władcy.

– Okres największego rozkwitu Puck przeżywał za czasów Zygmunta Augusta, króla, który jako pierwszy podjął wysiłek budowy polskiej floty – mówił historyk.

To właśnie Puck, ze względu na zatarg z gdańszczanami, został wybrany przez monarchę na bazę operacyjną floty kaperskiej. To tutaj, za czasów Wazów stacjonowała polska flota wojenna. Gdy w XVII wieku polityka morska zeszła w Polsce na drugi plan, znaczenie Pucka zmalało.

Źródło: Polskie Radio Fot.: NAC

Zobacz podobne

UMS. Zabezpieczenie ponad 3 kilometrów brzegu morskiego w Mielnie

AB

„Polska stała się portem zastępczym i hubem logistycznym dla Ukrainy” – eksperci o dobrym roku dla portów w Polsce

BS

The Ocean Race Europe: wyścig Lorient – Cascais zakończony. Sailing Poland tuż za podium.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie