Polski Portal Morski
Aktualności

Sąd uchylił decyzję ws. Gazpromu. UOKiK zapowiada apelację

UOKiK złoży apelację od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uchylił decyzję ws. nałożenia kar na Gazprom i 5 spółek odpowiedzialnych za budowę Nord Stream 2 – poinformował w poniedziałek Urząd.

Jak przypomniał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, postępowanie w sprawie nałożenia kary na Gazprom i pięć spółek (Engie Energy, Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall) za utworzenie spółki odpowiedzialnej za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody prezesa UOKiK zostało wszczęte w maju 2018 r.

Dodał, że dwa lata później nałożone zostały kary finansowe w wysokości ponad 29 mld zł na Gazprom i ponad 234 mln zł na pozostałe podmioty uczestniczące w przedsięwzięciu. Przedsiębiorcy odwołali się od tego rozstrzygnięcia. 21 listopada 2022 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił wydaną decyzję – poinformował UOKiK.

– Z zaskoczeniem przyjmujemy wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sąd uznał, iż bez względu na zebrany materiał dowodowy oraz przedstawione skutki dla konkurencji zasadnicza jest ocena, czy doszło do formalnego utworzenia joint venture. W przedstawionej ustnie opinii Sądu podmioty biorące udział w utworzeniu Nord Stream 2 nie utworzyły nowego, wspólnego przedsiębiorcy i poza kompetencją Urzędu pozostaje ocena skutków wyrządzonych gospodarce, jak i to czy próbowali oni omijać prawo – powiedział cytowany w komunikacie UOKiK prezes Urzędu Tomasz Chróstny.

Źródło: PAP Fot.: Sean Gallup/Getty Images

Zobacz podobne

Stabilny początek roku gazowego systemu przesyłowego

KM

PGNiG przekazało 21 pojazdów Wojskom Obrony Terytorialnej

KM

Dołącz do Załogi!

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie