Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Inauguracja wystawy jubileuszowej Portu Gdynia na Uniwersytecie Gdańskim

Podjęta sto lat temu decyzja o budowie „portu morskiego przy Gdyni”, pozwoliła na urzeczywistnienie śmiałych wizji i powstanie nowoczesnego i konkurencyjnego Portu, będącego do dnia dzisiejszego   stymulatorem  rozwoju miasta  Gdyni i całego regionu. 

Ważnym elementem funkcjonowania  Portu w najbliższym otoczeniu jest udział  w wydarzeniach o charakterze konferencyjnym i naukowym. Owocem współpracy  Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.  i  Wydziału Ekonomicznego UG stało się seminarium  pn. „Rozwój gospodarki morskiej. Seminarium z okazji 100-lecia Portu w Gdyni”, które odbyło się  23 listopada na terenie Wydziału Ekonomicznego UG w Sopocie. Uczestników seminarium powitali: dr hab. Monika BĄK, prof. UG, Dziekan Wydziału Ekonomicznego UG oraz Kazimierz Koralewski – Wiceprezes Zarządu Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Dziekan Wydziału Ekonomicznego, dr hab. Monika Bąk w swoim wystąpieniu podkreśliła –  „Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego związany jest z gospodarką morską od początku swego istnienia, a właściwie powstał na bazie kształcenia dla potrzeb gospodarki morskiej i regionu pomorskiego jako kontynuator tradycji Wyższej Szkoły Handlu Morskiego powołanej w 1946 r. Obecnie nasze programy studiów zawierają wiele specjalności nawiązujących do tematyki morskiej, np. Logistyka czy anglojęzyczna specjalność Logistics and Mobility, ale dwie specjalności należy wymienić jako związane z tą tematyką w sposób szczególny. Pierwsza to Międzynarodowy transport i handel morski na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze, oferowana zarówno na I, jak i II stopniu studiów, to specjalność z wieloletnimi tradycjami i szczególnie intensywną współpracą z trójmiejskimi portami morskimi. Druga to unikatowa, oferowana od bieżącego roku specjalność Morskie sektory offshore, która uzyskała patronat kilku instytucji i gdzie podejmowane będą najważniejsze kwestie związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej i innych sektorów morskich.” 

W swoim wystąpieniu Wiceprezes Zarządu – Pan Kazimierz Koralewski zwrócił uwagę  na perspektywę 100 lat  rozwoju Morskiego Portu w Gdyni oraz założenia dotyczące działań rozwojowych w  najbliższej przyszłości  – „jesteśmy świadomi, że dokonania naszych poprzedników są jednocześnie naszym  zobowiązaniem do  stawiania nowych celów, których osiągnięcie jest niezbędne dla  umocnienia  roli Portu Gdynia wśród portów Morza Bałtyckiego. Prowadzone prace nad aktualizacją strategii rozwoju portu oraz kontynuowane w porcie wielomilionowe  inwestycje potwierdzają naszą gotowość do konkretnego działania.”

Dr Tomasz Nowosielski, adiunkt w Katedrze Transportu i Handlu Morskiego na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w swoim wystąpieniu przedstawił zagadnienia dotyczące istoty i ewolucji pojęcia gospodarki morskiej i jej elementów składowych. Szczególną uwagę poświęcił kwestiom związanym z funkcjonowaniem żeglugi morskiej i roli portów morskich, tworzących globalny system transportowy. Przedstawione zostały także działania związane z wprowadzaniem koncepcji zrównoważonego rozwoju, które mają spowodować redukcję wpływu eksploatacji statków i portów morskich na środowisko naturalne.

Następnie pan Mateusz Kubicki, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego opowiedział o powstaniu polskiej gospodarki morskiej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i o miejscu tej gospodarki w hierarchii struktury ekonomicznej kraju. Nawiązując do treści rozpoczynającej się w dniu seminarium na Wydziale Ekonomicznym UG wystawy, obrazującej 100-letnią historię portu w Gdyni, podkreślił jego rolę jako niezwykłego dzieła dwudziestolecia międzywojennego. Wystąpienie obejmowało ujęcie historyczne rozwoju portu, od dwudziestolecia i rozwoju Gdyni, przez okres po 1945 roku i czasy PRL, a także zmiany po 1989 roku.

Spotkanie poprowadziła dr Magdalena MARKIEWICZ, Prodziekan Wydziału Ekonomicznego UG ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Po części seminaryjnej nastąpiło uroczyste  otwarcie jubileuszowej wystawy z okazji 100-lecia Portu Gdynia. Wystawa ma charakter edukacyjny – ukazuje rozwój portowych technologii przeładunku,  historię i przeobrażenia gdyńskich obiektów portowych, pracujących w porcie ludzi  oraz magię tego miejsca, z którym wielu Gdynian,  i nie tylko, związało swoje zawodowe życie.

Źródło/fot.: Port Gdynia

Zobacz podobne

Grupa Azoty ZAK zbuduje pierwsze w tej części Europy laboratorium paliw alternatywnych

BS

Berlin włączył się w spór Zachodu z Chinami, wysłał w rejon Indo-Pacyfiku okręt „Bayern”

JJ

Zodiak II i Planeta I z nagrodą „Najlepsza jednostka wielozadaniowa” roku 2020 roku na świecie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie