Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Offshore

Minister Moskwa: wkrótce kolejne rozwiązania wspierające offshore

Wkrótce pojawią się nowe rozwiązania ustawowe wspierające rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przypomniała, że energia z pierwszej farmy popłynie w 2026 r.

Wkrótce nowe rozwiązania ustawowe wspierające rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – napisała w czwartek na Twitterze szefowa MKiŚ Anna Moskwa

Dodała, że kolejny rok (2023 – PAP), to początek budowy pierwszej farmy wiatrowej, a w 2026 ruszy produkcja energii z wiatraków na Bałtyku.

Polska liderem offshore na Bałtyku. Czysta i pewna energia z polskiego Bałtyku. 6 GW już w 2030! – podkreśliła Moskwa.

W połowie listopada wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska podczas konferencji Offshore Wind Poland poinformował, że rząd planuje zmianę ustaw o OZE i o offshore, która spełni – w jego ocenie – postulaty branży wiatrowej dotyczące waloryzacji cen w kontraktach różnicowych dla morskich farm oraz redukcji ryzyka kursowego przy rozliczaniu ujemnego salda.

Wiceminister przypomniał, że obecne przepisy zakładają, iż waloryzacja inflacyjna cen w ramach wsparcia, przyznanego projektowi morskiej farmy następuje od momentu wydania przez Prezesa URE ostatecznej decyzji o poziomie wsparcia. Zyska poinformował, że w tej chwili założenia projektu zmian przewidują, że waloryzacja następowałaby od pierwszej decyzji Prezesa URE o wsparciu. Dla wszystkich toczących się projektów decyzje te zapadły do połowy 2021 r. – przypomniał.

Przedstawiciele branży zwracali uwagę, że sposób rozliczania wsparcia, uzyskanego w ramach kontraktów różnicowych powinien uwzględniać ryzyko kursowe, ponieważ większość wydatków na budowę farm ponoszą w euro. Zyska zapewnił, że nowe przepisy będą umożliwiać rozliczenie ujemnego salda w kontrakcie różnicowym w euro lub częściowo w euro.

Z kolei w czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o obszarach morskich. Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowej.

Nowela ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej modyfikuje przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich, a także pozwoleń na układanie i utrzymywanie kabli lub rurociągów, służących do wyprowadzenia mocy, zgodnie z ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Niedawno wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował PAP Biznes, że resort przewiduje, iż ogłoszenie wyników postępowania rozstrzygającego dla pięciu obszarów dla morskich farm wiatrowych nastąpi na przełomie 2022 i 2023 roku, a dla kolejnych sześciu w maju przyszłego roku.

Obecnie w Ministerstwie Infrastruktury prowadzonych jest 11 postępowań o wydanie pozwoleń dla morskich farm wiatrowych odpowiadających 11 obszarom określonym w planie zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich (…). Łącznie do ministerstwa wpłynęły 132 wnioski o wydanie pozwolenia lokalizacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Ogłoszenie wyników postępowania rozstrzygającego dla pierwszych pięciu obszarów przewidywane jest na przełomie 2022 i 2023 roku. Natomiast rozstrzygnięcie pozostałych sześciu postępowań, co do których trwa obecnie opiniowanie przez właściwe organy, przewidywane jest w maju przyszłego roku – powiedział Gróbarczyk.

Zgodnie z obowiązującą Polityką Energetyczną Polski do 2040 na polskiej części Bałtyku miałby powstać farmy o mocy 11 GW. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej z kolei oblicza docelowy potencjał polskiej części Bałtyku na 33 GW.

Na mocy obecnych regulacji wsparcie ostało przyznane dla projektów o mocy 5,9 GW, z których pierwsze mają ruszyć w 2026 r. W kolejnych fazach planowane jest rozdysponowanie kontraktów różnicowych dla 2,5 GW – aukcje te planowane są na lata 2025-2027.

Źródło: PAP Fot.: Wikipedia

Zobacz podobne

Kołobrzeg/ Nie odnaleziono obywatela Niemiec, który wypadł z jachtu do Bałtyku

KM

Powstają pierwsze metry tunelu pod Świną

AB

PGE i Ørsted starają się o ustalenie indywidualnego poziomu wsparcia dla MFW Baltica. Dokumentacja w tej sprawie trafiła już do Komisji Europejskiej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie