Polski Portal Morski
Aktualności

Wody Polskie NIE podwyższają cen za wodę i ścieki

W kompetencjach Wód Polskich nie leży ustalanie cen za wodę i ścieki. Jest to odpowiedzialność poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i samorządów. Wody Polskie jako regulator jedynie weryfikują zasadność proponowanych cen – obniżonych lub zawyżonych.

Zgodnie z art. 24b ust. 1, 24c ust. 2 oraz 27a ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ( Dz.U. z 2020 roku, poz. 2028 zwanej dalej „uzzwoś”) to gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne ustalają stawki opłat za wodę i ścieki na najbliższe 3 lata. Propozycje nowych cen wpływają do Wód Polskich, gdzie są wnikliwie analizowane. Wody Polskie, jako regulator mają za zadanie sprawdzić czy proponowane przez samorządy taryfy są racjonalne i rzeczywiście dotyczą kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Zaopatrywanie ludności w wodę jest jednym z podstawowych zadań gminy, dlatego ceny nie mogą być na tyle wysokie, by wykluczać społecznie mieszkańców.

Wody Polskie prowadzą szczegółową analizę kosztów poszczególnych spółek gminnych przed podjęciem decyzji o tym, by taryfę zatwierdzić lub odrzucić, analizują warunki ekonomiczne działalności gospodarczej przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, w tym pobieranej marży zysku oraz celowości ponoszonych kosztów. 

Dzięki dokładnej weryfikacji wniosku taryfowego, w okresie trzech lat obowiązywania nowej taryfy mieszkańcy Szczecina zaoszczędzą łącznie ok. 5,5 miliona złotych – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – Jest to efektem obniżenia przez regulatora, czyli przez Wody Polskie, proponowanych wcześniej przez szczeciński ZWiK ewidentnie zawyżonych stawek.

Źródło: Wody Polskie Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Pierwsze wypłynięcie promu Stena Line z nowego terminala w Gdyni już w piątek

KM

85 lat temu zginął gen. Gustaw Orlicz-Dreszer

KM

Zalew Ruda jako przykład nowoczesnej modernizacji

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie