Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Komisja Europejska chce wstrzymania połowów węgorza na pół roku

Komisja Europejska zaproponowała wstrzymanie połowów węgorza na sześć miesięcy w 2023 r.  Zakaz miałby obejmować zarówno wody morskie w UE, jak i przyległe wody słonawe. Miałby trwać przez sześć kolejnych miesięcy i mógłby być przedłużony do 2024 roku.  Celem jest zwiększenie ochrony węgorza, zarówno na najwcześniejszych etapach życia w wodach europejskich, jak i podczas migracji tarłowej. 

Termin wstrzymania połowów mają określić państwa członkowskie UE, ale ma on obejmować zarówno okres szczytu migracji, jak i co najmniej dwa miesiące przed i po. Uzasadnieniem jest to, że szczytowy okres migracji może zmieniać się z roku na rok.

Państwa członkowskie mają określić tygodnie i miesiące migracji węgorza na podstawie informacji naukowych obejmujących ostatnie 10 lat.

Wniosek Komisji zostanie teraz omówiony przez państwa członkowskie. Decyzja w sprawie wniosku ma zostać podjęta na posiedzeniu Rady ds. Rybołówstwa w dniach 12 i 13 grudnia.

Węgorz, którego znamy, gniazduje w Morzu Sargassowym. Jego larwy wykluwają się z ikry. Po przemianie w tzw. węgorze szkliste, unoszone są przez Prąd Zatokowy (Golfstrom) i docierają do przybrzeżnych wód europejskich. Następnie wpływają rzekami do śródlądowych wód słodkich, gdzie spędzają większą część życia.

Węgorz europejski to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, m.in. z powodu przełowienia. Według ekspertów zasoby węgorza zmniejszyły się o ponad 90 procent w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat.

We wrześniu br. Wody Polskie rozpoczęły akcję zarybiania naszych akwenów narybkiem węgorza europejskiego. 110 tysięcy sztuk narybku trafiło do akwenów w województwie zachodniopomorskim.

Łączna wartość programu to ponad 2 mln zł, w tym na zarybianie akwenów na terenie Pomorza Zachodniego przeznaczono 340 tys. zł.

Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Ponad pół miliarda złotych na przeciwdziałanie skutkom suszy w Polsce

KM

Wielka Brytania stawia na rozproszoną „flotę kontenerową”

JJ

Mobilny punkt szczepień w Akademii Morskiej – szczepimy się przed świętami!

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie