Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Ważne

Marynarka Wojenna dostanie dwa nowe okręty wywiadowcze

W piątek Agencja Uzbrojenia podpisała ze szwedzkim Saabem umowę na dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) dla Marynarki Wojennej – poinformował rozmowie z PAP rzecznik AU Krzysztof Płatek.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Płatek, kontrakt na zaprojektowanie, budowę i wsparcie techniczne okrętów ma wartość ok. 620 mln euro, a okręty mają zostać dostarczone do polskiej marynarki w 2027 roku. „Okręty te zapewnią bardzo szerokie zdolności rozpoznania na morzu; umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w spektrum rozpoznania radioelektronicznego – SIGINT” – podkreślił rzecznik AU.

W komunikacie od spółki Saab AB czytamy, że „okręty rozpoznawcze przeznaczone są m.in. do rozpoznania sygnałów radioelektronicznych i łączności radiowej”.

„Saab będzie głównym wykonawcą, odpowiedzialnym za projektowanie i budowę dwóch okrętów oraz wyposażenie ich w zaawansowane systemy zadaniowe. Kadłuby okrętów zostaną wybudowane w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.” – informuje koncern.

„Jesteśmy dumni, że Saab został wybrany partnerem SZ RP w dziedzinie systemów morskiego rozpoznania radioelektronicznego. Nasz wkład w rozbudowę zdolności obejmuje budowę zaawansowanych okrętów wyposażonych w światowej klasy sensory oraz w pełni zintegrowane systemy zadaniowe, w których Saab ma wieloletnie doświadczenie” – powiedział cytowany w komunikacie Micael Johansson, prezydent i dyrektor generalny Saab.

To nie jedyne realizowane obecnie polskie zamówienie na uzbrojenie od Saaba. W październiku firma poinformowała, że ma dostarczyć Polsce kolejne pojazdy podwodne Double Eagle SAROV, służące do bezpiecznej neutralizacji min morskich. Pojazdy zostaną dostarczone w latach 2026-2027.

Źródło: PAP Fot.: Saab

Zobacz podobne

Prezydent w Morskim Oddziale SG przy granicy z obwodem kaliningradzkim

JK

Okręt badawczy chińskiej marynarki wojennej wpłynął na wody terytorialne Japonii

BS

Pierwsze polskie trałowce po II wojnie światowej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie