Polski Portal Morski
Aktualności

Trwają ćwiczenia NEPTUN 22, których celem jest ochrona obiektów infrastruktury krytycznej

W województwie zachodniopomorskim w Terminalu LNG oraz na terenie infrastruktury przesyłowej Baltic Pipe odbyły się ćwiczenia Neptun 2022.

Zachodniopomorska policja bierze udział w ćwiczeniach Neptun 22, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie infrastruktury krytycznej w sytuacjach ataku terrorystycznego bądź naruszenia systemów ochrony. Ćwiczenia odbywają się w siedmiu miejscach w regionie.

„Założeniem scenariusz tego ćwiczenia są informacje o naruszeniu systemu bezpieczeństwa obiektów infrastruktury krytycznej na terenie województwa zachodniopomorskiego. Mam tutaj na myśli informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych, ale również i fizyczny atak na te obiekty” – przekazał podczas konferencji prasowej Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie nadinsp. Tomasz Trawiński.

Ćwiczenia podzielone zostały na pięć epizodów i dobywają się łącznie w siedmiu miejscach na terenie województwa zachodniopomorskiego. Te lokalizacje to obiekty odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej (szczecińskie elektrociepłownie, Elektrownia Dolna Odra) oraz za przesył i dystrybucję gazu.

„Jako zachodniopomorska policja chcemy sprawdzić system alarmowania jednostek policji, chcemy przetestować system łączności między służbami i inspekcjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na terenie naszego województwa, przetrenować algorytmy i procedury jakie występują w policji, ale też – co jest ważne – w sposób fizyczny przetrenować pewne epizody, ćwiczenia na terenie obiektów” – dodał.

Scenariusz zakłada, że w każdej z siedmiu lokalizacji zaistniało zagrożenie wybuchem lub doszło do ataku uzbrojonych napastników, którzy obezwładnili pracowników ochrony i zabarykadowali się w pomieszczeniach biurowych, grożąc wysadzeniem obiektu.

„Pomorze Zachodnie jest absolutnie wyjątkowym miejscem z uwagi na liczbę infrastruktury krytycznej, to gazoport w Świnoujściu, to wreszcie Baltic Pipe, to przepompownie gazu dla Baltic Pipe to Dolna Odra, a także elektrociepłownie wielkiego miasta jakim jest Szczecin” – wymieniał podczas konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak dodał „musimy w tym trudnym czasie kryzysu przygotować się i chronić nasza infrastrukturę krytyczną, żeby być dobrze przygotowanym musimy ćwiczyć. Te ćwiczenia wpisują się w ten sposób myślenia o bezpieczeństwie z wyprzedzeniem”.

Wojewoda zachodniopomorski podkreślił też, że należy udoskonalać system zarządzania kryzysowego, i reagowania na sytuacje kryzysowe.

„Są powołane dwa sztaby zarządzania kryzysowego – w Świnoujściu i Goleniowie – są też takie działania aplikacyjne w innych samorządach. To pokazuje skalę tego ćwiczenia i skalę tych działań. To jest tylko początek, bo musimy te ćwiczenia powtarzać i dojść do pełnej koordynacji” – dodał Bogucki.

Założeniem działań było sprawdzenie procedur systemu powiadamiania o zagrożeniach przez służby ochrony infrastruktury krytycznej i reagowania poszczególnych jednostek policji. Dotyczy to zarówno przyjęcia informacji na numer alarmowy 112, poprzez sprawdzenia grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego, czynności policyjnych negocjatorów, jak i działaniach Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Szczecinie.

Jak przekazano, w trakcie ćwiczeń wykorzystano też specjalistyczny pojazd typu furgon – Mobilne Centrum Wsparcia Technicznego i Dowodzenia, który jest wyposażony w nowoczesne systemy monitoringu, łączności oraz system antydronowy.

„Bardzo dużo sił i środków poświęcamy na ochronę swoich obiektów, ale mamy pełną świadomość, że nasze działania wewnętrze nie są pełne, nie są wystarczające bez współpracy z organami i służbami państwowymi, m.in. policją” – przekazał podczas konferencji prasowej dyrektor terminalu LNG w Świnoujściu Grzegorz Błędowski.

W ćwiczenie NEPTUN 22 zaangażowanych jest 1600 funkcjonariuszy policji.

źródło PAP/ fot, PORR S.A.

Zobacz podobne

Mistrzostwa Świata w SUP w 2022 roku w Gdyni

KM

Jedenasta w tym roku dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

KM

Zełenski zachęca Senat USA do przyjęcia sankcji przeciwko Nord Stream 2

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie