Polski Portal Morski
Aktualności

Trwają ćwiczenia NEPTUN 22, których celem jest ochrona obiektów infrastruktury krytycznej

W województwie zachodniopomorskim w Terminalu LNG oraz na terenie infrastruktury przesyłowej Baltic Pipe odbyły się ćwiczenia Neptun 2022.

Zachodniopomorska policja bierze udział w ćwiczeniach Neptun 22, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie infrastruktury krytycznej w sytuacjach ataku terrorystycznego bądź naruszenia systemów ochrony. Ćwiczenia odbywają się w siedmiu miejscach w regionie.

„Założeniem scenariusz tego ćwiczenia są informacje o naruszeniu systemu bezpieczeństwa obiektów infrastruktury krytycznej na terenie województwa zachodniopomorskiego. Mam tutaj na myśli informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych, ale również i fizyczny atak na te obiekty” – przekazał podczas konferencji prasowej Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie nadinsp. Tomasz Trawiński.

Ćwiczenia podzielone zostały na pięć epizodów i dobywają się łącznie w siedmiu miejscach na terenie województwa zachodniopomorskiego. Te lokalizacje to obiekty odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej (szczecińskie elektrociepłownie, Elektrownia Dolna Odra) oraz za przesył i dystrybucję gazu.

„Jako zachodniopomorska policja chcemy sprawdzić system alarmowania jednostek policji, chcemy przetestować system łączności między służbami i inspekcjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na terenie naszego województwa, przetrenować algorytmy i procedury jakie występują w policji, ale też – co jest ważne – w sposób fizyczny przetrenować pewne epizody, ćwiczenia na terenie obiektów” – dodał.

Scenariusz zakłada, że w każdej z siedmiu lokalizacji zaistniało zagrożenie wybuchem lub doszło do ataku uzbrojonych napastników, którzy obezwładnili pracowników ochrony i zabarykadowali się w pomieszczeniach biurowych, grożąc wysadzeniem obiektu.

„Pomorze Zachodnie jest absolutnie wyjątkowym miejscem z uwagi na liczbę infrastruktury krytycznej, to gazoport w Świnoujściu, to wreszcie Baltic Pipe, to przepompownie gazu dla Baltic Pipe to Dolna Odra, a także elektrociepłownie wielkiego miasta jakim jest Szczecin” – wymieniał podczas konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak dodał „musimy w tym trudnym czasie kryzysu przygotować się i chronić nasza infrastrukturę krytyczną, żeby być dobrze przygotowanym musimy ćwiczyć. Te ćwiczenia wpisują się w ten sposób myślenia o bezpieczeństwie z wyprzedzeniem”.

Wojewoda zachodniopomorski podkreślił też, że należy udoskonalać system zarządzania kryzysowego, i reagowania na sytuacje kryzysowe.

„Są powołane dwa sztaby zarządzania kryzysowego – w Świnoujściu i Goleniowie – są też takie działania aplikacyjne w innych samorządach. To pokazuje skalę tego ćwiczenia i skalę tych działań. To jest tylko początek, bo musimy te ćwiczenia powtarzać i dojść do pełnej koordynacji” – dodał Bogucki.

Założeniem działań było sprawdzenie procedur systemu powiadamiania o zagrożeniach przez służby ochrony infrastruktury krytycznej i reagowania poszczególnych jednostek policji. Dotyczy to zarówno przyjęcia informacji na numer alarmowy 112, poprzez sprawdzenia grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego, czynności policyjnych negocjatorów, jak i działaniach Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Szczecinie.

Jak przekazano, w trakcie ćwiczeń wykorzystano też specjalistyczny pojazd typu furgon – Mobilne Centrum Wsparcia Technicznego i Dowodzenia, który jest wyposażony w nowoczesne systemy monitoringu, łączności oraz system antydronowy.

„Bardzo dużo sił i środków poświęcamy na ochronę swoich obiektów, ale mamy pełną świadomość, że nasze działania wewnętrze nie są pełne, nie są wystarczające bez współpracy z organami i służbami państwowymi, m.in. policją” – przekazał podczas konferencji prasowej dyrektor terminalu LNG w Świnoujściu Grzegorz Błędowski.

W ćwiczenie NEPTUN 22 zaangażowanych jest 1600 funkcjonariuszy policji.

źródło PAP/ fot, PORR S.A.

Zobacz podobne

PERN zapewni obsługę serwisową instalacji morskiego terminalu Naftoportu

KM

The Ocean Race Europe: wyścig Alicante – Genua zakończony, kolejne podium Polaków!

BS

Zrzut ścieków do Wisły przekroczył 10 mln metrów sześciennych

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie