Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Francję i Irlandię połączy „Celtycki Interkonektor” pozwalający na wymianę dostaw energii

Francja i Irlandia podpisały w piątek w Paryżu porozumienie w sprawie budowy „Celtyckiego Interkonektora” (), który pozwoli na wymianę dostaw energii elektrycznej między tymi krajami od 2026 roku – poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo transformacji energetycznej.

Podmorski interkonektor o długości 575 km połączy gminę La Martyre w Bretanii na północy Francji, z miasteczkiem Knockraha w hrabstwie Cork na południu Irlandii.

Podmorski kabel energetyczny pozwoli między innymi na eksport irlandzkiej energii pochodzącej z zainstalowanych na morzu wiatraków.

To pierwsze połączenie (energetyczneIrlandii z Europą kontynentalną (…) pozwoli na importowanie i eksportowanie energii mogącej zasilić 450 tys. gospodarstw domowych” – napisano w komunikacie, który francuski resort wydał wspólnie z władzami Irlandii.

Nowa infrastruktura „przyczyni się do bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię Francji i Europy oraz przyspieszy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w całej Europie” – oznajmiła cytowana w komunikacie francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.

Oznacza to, że będziemy mogli importować energię z Europy, gdy będziemy tego potrzebować i przede wszystkim eksportować energię” – oświadczył irlandzki minister do spraw środowiska Eamon Ryan. 

Źródło: PAP Fot.: JM

Zobacz podobne

Firmy z Ukrainy zainteresowane współpracą z operatorami w Porcie Gdańsk

BS

Port Gdańsk awansuje na Bałtyku i szuka inwestora dla największego operatora w Porcie Wewnętrznym

MZ

Tankowiec z rosyjską ropą musiał opuścił holenderskie wody

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie