Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski Ważne

Utworzenie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

List intencyjny na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej podpisano w poniedziałek na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Jej celem jest nawiązanie współpracy i podjęcie działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej.

„Dolina wodorowa w Szczecinie jest już faktem, a podpisane dziś dokumenty pozwolą tylko na jeszcze większy rozwój tego sektora w regionie” – powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Podkreśliła też, że współpraca strony rządowej z przedstawicielami branży energetycznej, świata nauki i organizacji pozarządowych jest kluczowa dla rozwoju regionu.

„Zachodniopomorskie to region skazany na sukces w produkcji wodoru. Jednak powodzenie doliny zależy także od współpracy, a jej powołanie pozwoli na przygotowanie wielu projektów wodorowych. Jak patrzymy na transformację i projekty wodorowe nie obawiamy się wyzwań technologicznych i finansowych. Tu mówimy często o kadrach, dlatego apelujemy o dobrą współpracę z administracją, uczelniami, branżą naukową czy przemysłem” – dodała.

Wśród sygnatariuszy listu intencyjnego ws. budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej znalazły się m.in. spółki skarbu państwa, wojewoda zachodniopomorski oraz szczecińskie uczelnie. Sygnatariusze zadeklarowali współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu rozwoju gospodarki wodorowej na terenie województwa zachodniopomorskiego.

„Celem tworzenia dolin wodorowych jest integracja sektorów, jest znalezienie partnerów biznesowych, optymalizacja procesów, optymalizacja kosztów, to tworzenia łańcucha wartości, które są związane z gospodarką wodorową, produkcji, transportu, magazynowania i końcowego zastosowania wodoru w różnych sektorach gospodarki naszego kraju” – powiedziała w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

Wskazała też, że województwo zachodniopomorskie ma potencjał do realizowania projektów badawczo-rozwojowych, które wpłyną na rozwój regionu.

Zawarte porozumienie zakłada między innymi wsparcie rozwoju źródeł OZE w regionie – zarówno w ujęciu skali wdrożeń, jak i zagospodarowania nadwyżek energii do produkcji zielonego wodoru.

„Ten potencjał to z jednej strony wytwarzana tu energia ze źródeł odnawialnych, która mogłaby zaspokoić lokalną konstrukcję w ponad 80 proc. Prawie 20 proc. polskiego OZE jest wytwarzane w województwie zachodniopomorskim. Dysponujemy wysokim potencjałem budowy nowych instalacji, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie powstaną morskie farmy wiatrowe. Oznacza to, że będziemy dysponować znacznym wolumenem mocy odnawialnych, których nadwyżki będą mogły być magazynowane w postaci wodoru” – dodała Golińska.

Sygnatariusze podpisanego w poniedziałek listu intencyjnego zobowiązali się do podejmowania działań zmierzających do stworzenia na terenie województwa zachodniopomorskiego warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, a także do optymalizacji energetycznej z wykorzystaniem wodoru.

Zadeklarowali również, że będą kontynuować i rozwijać dotychczasową współpracę w zakresie gromadzenia, sprężania, oczyszczania i transportu wodoru, bezpieczeństwa instalacji wodorowych, w tym ich monitorowania oraz ograniczania przenikalności, a także wytwarzania wysokociśnieniowych zbiorników kompozytowych.

„W naszej strategii wodorowej założyliśmy, że do 2030 roku powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych. Łącznie z Zachodniopomorską Dolina Wodorową jest już ich siedem” – powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Jak przekazano, Polska jest obecnie trzecim w Europie i piątym na świecie producentem wodoru. Największym producentem w kraju jest Grupa Azoty.

„Od 2023 roku będziemy mogli mówić o produkcji ponad 120 tysięcy ton wodoru rocznie w przypadku Grupy Azoty Police i Grupy Azoty Polyolefins. Co istotne, już dziś prognozuje się, że kluczową rolę w transformacji energetycznej odegrają porty, stąd kluczowe znaczenie w tym aspekcie dla naszego regionu może odegrać właśnie Port Morski Police, stając się +zielonym hubem surowcowym+, obejmującym zielony wodór i zielony amoniak” – przekazał prezes zarządu Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc.

Na mocy listu intencyjnego sygnatariusze zadeklarowali m.in. współpracę otoczenia gospodarczego z sektorem oświaty, nauki oraz szkolnictwa wyższego w obszarach takich jak tworzenie klas patronackich, prowadzenie studiów podyplomowych w obrębie łańcucha gospodarki wodorowej, organizacji i prowadzenia programu certyfikowanych szkoleń i kursów branżowych.

źródło PAP/ fot. PM

Zobacz podobne

Inwestycje dla polepszenia jakości Odry

JK

Grupa Azoty Polyolefins zabezpiecza dostawy kluczowych surowców do Polimerów Police i testuje najważniejsze instalacje

BS

Świnoujście wnioskuje o 38 mln zł z budżetu państwa na dokończenie tunelu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie