Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

ORP Albatros już pod biało-czerwoną banderą. Okręt, który wzmocni Marynarkę Wojenną

W samo południe podniesiono biało-czerwoną banderę na niszczycielu min ORP Albatros. To bliźniak służącego już w marynarce Kormorana i Mewy, której testy morskie trwają od kilku miesięcy. Wszystkie powstały w stoczni Remontowa Shipbuidling w Gdańsku.

Na uroczystości stawili i się przedstawiciele wojska z dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, generałem Jarosławem Miką i inspektorem Marynarki Wojennej, wiceadmirałem Jarosławem Ziemiańskim. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Jacek Siewiera który przekazał banderę i proporzec dziobowy dowódcy okrętu kmdr. ppor. Michałowi Narłowskiemu oraz zastępcy dowódcy, kpt. mar. Patrycji Jurdzińskiej.

Kilkanaście minut po dwunastej w gdyńskim porcie wojennym wybrzmiała melodia polskiego hymnu. Przy jej wtórze na maszt „Albatrosa” po raz pierwszy została wciągnięta biało-czerwona bandera. Wcielenie okrętu do służby zbiegło się ze 104. rocznicą odtworzenia Marynarki Wojennej RP. – Nie jest to dobry czas na świętowanie. Zbrodnicza wojna w Ukrainie, sprowokowana i prowadzona przez Federację Rosyjską, pociąga za sobą ofiary także na naszym terytorium – podkreślał Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Cieszę się jednak, że marynarka zyskuje nowy okręt, który stanowi świadectwo jej postępującej odbudowy – mówił.

Według Siewiery silna marynarka odgrywa kluczową rolę, ponieważ znaczenie Bałtyku stale się zwiększa. To droga, którą zmierzają do Polski surowce strategiczne. – W trakcie wojny za naszą wschodnią granicą po raz kolejny mogliśmy się przekonać, jak ważne jest utrzymanie infrastruktury krytycznej i dostęp do portów – zaznaczał Siewiera. Przypomniał też, że niebawem marynarka powinna zyskać kolejne Kormorany, a po nich fregaty typu Miecznik. Bezpieczeństwo morskie wzmocnią też nowe śmigłowce.

Według wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka zbudowanie Kormoranów to również ważny znak w odniesieniu do polskiego przemysłu obronnego. „Świadczy o możliwościach współpracy pomiędzy instytucjami uczestniczącymi w modernizacji polskiej marynarki oraz o potencjale przemysłu stoczniowego, który możemy i będziemy wykorzystywać do unowocześniania naszych sił zbrojnych” – podkreślał w liście, który odczytał Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w MON.

Wiceadmirał Jarosław Ziemiański, inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych RP, zaznaczył, że okręty zostały zaprojektowane i zbudowane w Polsce, co jest istotne zwłaszcza w kontekście kryzysu czy wybuchu konfliktu zbrojnego, bo daje to możliwość serwisowania i obsługi jednostek na miejscu. – Podczas budowy ORP „Albatros” zostały zastosowane najnowsze dostępne na świecie rozwiązania – zapewniał oficer. – Jeśli chodzi o siły trałowo-minowe, Polska już wkrótce stanie się najmocniejszym graczem na Bałtyku – dodawał.

To już drugi okręt typu Kormoran II, z którego mogą korzystać marynarze.

Na ORP Albatros jest nowoczesny system uzbrojenia OSU – 35K. W jego skład wchodzą: automatyczna armata AM-35K, zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K, blok systemu kierowania ogniem BSKO-35K oraz rezerwowe stanowisko kierowania ogniem RSKO-35K.

OSU-35K zwalcza cele powietrzne, wykonujące manewr kursem, prędkością i wysokością w strefie ognia, a także cele nawodne. System jest zdolny do wykrywania, śledzenia i zwalczania samolotów, śmigłowców, dronów i pocisków rakietowych. Armata ma donośność poziomą do 5550 metrów, pionową do 3500 metrów przy szybkostrzelności 550 pocisków na minutę. Sterowana jest automatycznie przez operatora mającego swoje stanowisko w BCI, czyli Bojowym Centrum Informacyjnym. Uzbrojenie uzupełniają jeszcze trzy karabiny maszynowe kal. 12,7 mm umiejscowione na obu burtach oraz na rufie.

Dobiegają również końca próby morskie na jednostce „Mewa”. Jeszcze w tym roku okręt zostanie przekazany marynarce, podniesienie bandery zaś powinno nastąpić w początkach roku przyszłego. Mało tego, w czerwcu wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w Świnoujściu umowę na budowę kolejnych trzech Kormoranów II. Mają one być przekazywane marynarce w latach 2026–2027. One również trafią do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

źródło http://www.polska-zbrojna.pl / 8 FOW

Zobacz podobne

Rada Nadzorcza REMONTOWA HOLDING S.A. powołała nowego prezesa Spółki

Autor

Mierzeja Wiślana. Pierwsze betonowanie na śluzie za nami

AB

Ósemki na start! Regaty Wioślarskie o Puchar Prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie