Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

PGNiG Upstream Norway połączy aktywa wydobywcze jakie PKN Orlen zyskał w Norwegii

PGNiG Upstream Norway połączy aktywa wydobywcze, jakie PKN Orlen zyskał w Norwegii dzięki przejęciu Grupy Lotos oraz PGNiG – poinformował PKN Orlen we wtorek.

„Prawo norweskie mówi, że musimy prowadzić działalność w Norwegii w ramach jednego podmiotu” – poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej poświęconej wynikom dyrektor do spraw inwestycji kapitałowych w PKN Orlen Robert Śleszyński. Dodał, że to „kwestia pół roku, żeby doprowadzić do scalenia”. Koncesje wydobywcze na Szelfie Norweskim posiadają zarówno Grupa Lotos jak i PGNiG – firmy przejęte w tym roku przez Orlen.

Śleszyński wskazał, że obecnie Orlen analizuje z perspektywy skonsolidowanej grupy aplikacje spółek o nowe koncesje na szelfie norweskim.

„Te wnioski są absolutnie uzupełniające. Co więcej, w ramach dzisiejszej dyskusji, szczegółów nie ujawnię, to Lotos zgłosił też bardzo atrakcyjny projekt rozwoju tego, co ma we współpracy z partnerem, na który już PGNiG Upstream Norway mógł popatrzeć i ocenić” – powiedział Śleszyński.

Przyznał, że synergie już są realizowane. „Potencjał współpracy aktywów w Norwegii jest. W okolicach połowy roku będzie to skonsolidowane. Jest ileś implikacji podatkowych, nie chcę komentować szczegółów, bo jesteśmy jeszcze przed analizami podatkowymi. Raczej będziemy to łączyć. Nie ma co ukrywać – PGNiG Upstream Norway jest dużo większy, dużo bardziej aktywny, dużo bardziej doświadczony, więc rolę lidera widzimy w tej spółce” – wskazał Śleszyński.

PGNiG Upstream Norway AS (PUN) informuje, że jest spółką naftowo-gazową z siedzibą główną w Stavanger w Norwegii. Jedynym właścicielem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, przejęte przez PKN Orlen.

W 2021 roku PUN nabył i połączył się z INEOS E&P Norge AS, co umożliwiło dostęp PGNiG do znacznych ilości gazu dla Baltic Pipe.

PUN jest partnerem nieoperacyjnym na trzynastu złożach eksploatacyjnych: Ormen Lange, Skarv z Arfugl, Gina Krog, Duva, Kvitebjorn, Marulk, Alve, Arfugl Nord, Vale, Skogul, Vilje, Morvin i Valemon oraz w siedmiu odkryciach w fazie rozwojowej (Tommeliten Alpha, King Lear, Orn, Shrek, Gjok, Alve North i Cape Vulture), których rozwój planowany jest na nadchodzące lata. Na początek 2022 r. PGNiG posiada rekordową liczbę 61 koncesji.

Działalność poszukiwawczo – wydobywcza Grupy Lotos w Norwegii realizowana jest za pośrednictwem spółki zależnej LOTOS Exploration & Production Norge AS (LOTOS Norge), z siedzibą w Stavanger.

Na koniec 1 kw. 2022 roku spółka LOTOS Norge była udziałowcem 34 koncesji na poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie złóż węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W stosunku do stanu na koniec 2021 roku liczba koncesji wzrosła o 4 nowe koncesje pozyskane w ramach rundy koncesyjnej APA 2021 (ang. Awards in Predefined Areas). Trzy koncesje zlokalizowane są w obszarze realizowanego projektu NOAKA, gdzie LOTOS będzie współpracował z AkerBP. Jedna koncesja, gdzie LOTOS będzie prowadził działania wspólnie z PGNiG, znajduje się w części Morza Północnego, gdzie dotychczas spółka nie prowadziła aktywnych poszukiwań i wydobycia węglowodorów.

Źródło: PAP Fot.: Adobe Stock / pichitstocker

Zobacz podobne

Co minutę do Oceanów trafia ciężarówka odpadów

PL

Przebudowa falochronów w Porcie Gdańsk

BS

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie wraz z policją monitorują akweny

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie