Polski Portal Morski
Aktualności

PKN Orlen: 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej trafi do Saudi Aramco do 20 grudnia

30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej trafi do Saudi Aramco nie później niż do 20 grudnia tego roku – poinformował we wtorek PKN Orlen.

Dyrektor o spraw inwestycji kapitałowych w PKN Orlen Robert Śleszyński na pytanie, na jakim etapie obecnie znajduje się transakcja z Saudi Aramco i kiedy arabski potentat obejmie 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej powiedział: „sam fakt transakcji to jest informacja poufna, ale raczej szybciej niż później” – stwierdził Śleszyński i zapewnił, że rozmowy z Saudi Aramco są „bardzo konstruktywne i biznesowe”.

Wyjaśnił, że do objęcia udziałów rafinerii musi dojść nie później niż do 20 grudnia br. Wynika to bowiem z uzgodnień z Komisją Europejską dotyczących realizacji środków zaradczych umożliwiających przejęcie Grupy Lotos – właściciela Rafinerii Gdańskiej przez Orlen.

„Zaryzykuję taką tezę, że wymiana doświadczeń z globalnym graczem, który ma rafinerie na całym świecie, to jest dodatkowa jakość i dodatkowa wiedza, której my nie mieliśmy do tej pory. Te rozmowy czasem są trudne, czasami bardzo trudne, ale to wynika z pewności siebie i z dostępu do wiedzy oczywiście też do kapitału” – stwierdził Śleszyński.

Zwrócił uwagę, że to PKN Orlen ma 70 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej.

„To nie jest tak, że ktoś nam podyktuje, co mamy robić, albo zastopuje nam działanie rafinerii, natomiast możemy powiedzieć, że ta wymiana doświadczeń i wiedzy istnieje. Ona też buduje się czasem w postaci ścierania się. To trzeba jasno powiedzieć” – podkreślił Śleszyński.

Dodał, że „to jest dość budujące, jak patrzę na to jak nasza organizacja też zmieniła mentalność, że trzeba z takim partnerem o takim doświadczeniu współpracować i podejmować decyzje optymalne nie tylko dla siebie. To też buduje wartość i wiedzę, której nie mieliśmy skąd zdobyć”.

Śleszyński przyznał, że Arabowie inwestują w rafinerię w Gdańsku z jednego powodu” „ta konwersja ropy w kierunku petrochemikaliów jest dla nich kluczowa, oni to mają zapisane w strategii, więc idziemy powoli systematycznie z dostosowanie rafinerii pod program rozwoju petrochemii”.

PKN Orlen informował w lipcu, że prowadzi rozmowy z Saudi Aramco i SABIC na temat możliwości współpracy w ramach inwestycji w różne obszary działalności petrochemicznej. Jak wówczas podawał koncern, zakres trójstronnego porozumienia o współpracy ze stycznia miał zostać rozszerzony „o ocenę potencjalnego wspólnego rozwoju projektu kompleksu petrochemicznego obejmującego wielkoskalowy kraker parowy z mieszanym wsadem wraz z instalacjami pochodnymi, który byłby zintegrowany z rafinerią w Gdańsku”.

Grupa Orlen to obecnie, po połączeniu z Grupą Lotos i ostatnio z PGNiG, koncern multienergetyczny, największy w Europie Środkowej, jeden z największych w Europie i 155. na świecie, jeżeli chodzi o przychody na świecie. Z kolei Saudi Aramco to koncern z Arabii Saudyjskiej, będący największym na świecie pod względem produkcji dziennej podmiotem wydobywczym – zapewnia ok. 10 proc. globalnego zapotrzebowania na ropę naftową.

W styczniu PKN Orlen podpisał z Saudi Aramco długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej od 200 do 337 tys. baryłek dziennie. Koncern szacował wtedy, że po połączeniu z Grupą Lotos, co stało się w sierpniu, zapewni to do 45 proc. łącznego zapotrzebowania na surowiec całej Grupy Orlen zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

Obecnie Orlen zaznaczył, że może liczyć także na Saudi Aramco, jeśli chodzi o dostawy innych produktów naftowych.

PKN Orlen poinformował we wtorek, że EBITDA LIFO Grupy w trzecim kwartale 2022 roku wyniosła 11,68 mld zł. Z uwzględnieniem rozpoznania zysku z tytułu okazyjnego nabycia grupy Lotos w wysokości 5,92 mld zł EBITDA LIFO grupy Orlen wyniosła 17,55 mld zł.

Orlen podał, że oczyszczona EBITDA LIFO wyniosła w trzecim kwartale 8,62 mld zł.

Przychody ze sprzedaży wyniosły w III kwartale blisko 73 mld zł wobec 36,4 mld zł rok wcześniej. Blisko połowa przychodów pochodziła ze sprzedaży za granicą.

Orlen informował niedawno, że tymczasowa wartość zysku z tytułu okazyjnego nabycia Lotosu zwiększy w III kwartale 2022 roku skonsolidowaną EBITDA grupy o ok. 5,9 mld zł.

Zysk netto jednostki dominującej wyniósł w III kw. 12,7 mld zł wobec 2,9 mld zł przed rokiem.

Źródło: PAP Fot.: LOTOS

Zobacz podobne

Coraz więcej kontenerów zagubionych na morzu

KM

Marynarze w Bitwie Warszawskiej

PL

Jest już 590 metrów gazociągu Baltic Pipe

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie