Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wody Polskie: zapora na Wiśle we Włocławku i stacjonujące tam lodołamacze przygotowane na zimę

Zapora na Wiśle we Włocławku  oraz stacjonujące w tamtejszym porcie lodołamacze – osiem jednostek – są sprawne technicznie i przygotowane na zimę. Lodołamacze, chroniąc Zbiornik Włocławski i zaporę, pełniły będą tzw. „dyżur lodowy” od 1 grudnia. Potrwa on do 15 marca 2023 r.

Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się w środkowym biegu Wisły od okolic Płocka (Mazowieckie) do Włocławka (Kujawsko-pomorskie). Zalew ten ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.

„Wszystkie obiekty stopnia wodnego są sprawne technicznie” – zapewniło Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, odpowiadając we wtorek na pytania PAP, dotyczące zabezpieczenia Zbiornika Włocławskiego i tamtejszej zapory na okres zimy.

Jak podkreślono w informacji, w ramach przygotowań do sezonu zimowego wykonano konserwację kompleksów melioracyjnych na terenach depresyjnych w rejonie Zbiornika Włocławskiego, trwa jednocześnie „doszczelnianie przez ekipę nurkową na okres zimowy” zasuw jazu stopnia wodnego Włocławek.

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie zaznaczyło, że sprawdzono i przygotowano do ewentualnego zamknięcia bramę przeciwpowodziową w Płocku, znajdującą się przy porcie, która chroni w okresie wezbrań Wisły położoną na lewym brzegu rzeki dzielnicę miasta – Radziwie.

„Trwa również montaż przegrody śryżowej na zbiorniku w rejonie miejscowości Popłacin – km 636 Wisły. Wszystkie prace zostaną zakończone do dnia 1 grudnia 2022 r.” – przekazano w informacji. Przegroda w Popłacinie pod Płockiem ma za zadanie zatrzymanie spływającego z górnego biegu Wisły śryżu – początkowe stadium powstawania lodu przed Zbiornikiem Włocławskim, a jej demontaż następuje po zaniku zjawisk lodowych na rzece.

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie podkreśliło jednocześnie, że do ochrony stopnia wodnego we Włocławku oraz ewentualnej akcji lodołamania w okresie zimy wyznaczonych jest obecnie osiem lodołamaczy, w tym dwa Sokół i Orkan zbudowane w 2020 r. w stoczni Koźle.

„Jednostki są sprawne technicznie oraz przygotowane do prowadzenia akcji lodołamania” – zapewniono w informacji, wskazując, że wszystkie lodołamacze stacjonują w porcie we Włocławku. „Dyżur lodowy na lodołamaczach pełniony będzie w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 15 marca 2023 r.” – zapowiedziało Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Odnosząc się do zabezpieczania Zbiornika Włocławskiego, w przekazanej PAP informacji, wyjaśniono, iż w 2021 r. „w celu udrożnienia trasy pochodu lodu” na Zbiorniku Włocławskim wydobyto na brzeg 50 tys. metrów sześciennych oraz przemieszczono 4 tys. metrów sześciennych osadów, przy czym w tym roku dotychczas przemieszczono 20 tys. metrów osadów.

Jak podało Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, do końca tego roku zrealizowane będą jeszcze prace polegające na przemieszczeniu 10 tys. metrów sześciennych osadów w rejonie Płocka i dzielnicy tego miasta – Radziwie oraz w rejonie miejscowości Popłacin, a także 90 tys. metrów sześciennych w miejscowości Rokicie. „Prace są w toku” – zaznaczono w informacji.

Ostatni raz duża akcja lodołamania na wiślanym Zbiorniku Włocławskim była prowadzona od 13 lutego do 1 marca 2021 r. W tym czasie, z powodu znacznego przyboru rzeki alarm przeciwpowodziowy obowiązywał w Płocku oraz w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice. W rejonie Kępy Polskiej utworzył się wtedy zator lodowy, który ograniczał swobodny przepływ wody. Zatory lodowe powstały wówczas również w rejonie Woli Brwileńskiej i Dobrzykowa.

Wezbrana z początkiem 2021 r. Wisła zalała m.in. bulwary w Płocku, podtapiając znajdujące się tam obiekty, podtopiła też ul. Gmury i znajdujące się tam osiedle domów jednorodzinnych, z których czasowo ewakuowano mieszkańców. Zagrożone zalaniem były również ujęcia wody dla miasta oraz dla głównego zakładu produkcyjnego PKN Orlen. W działaniach przeciwpowodziowych, oprócz służb Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie i miejscowych samorządów, uczestniczyli także strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, a także żołnierze WOT.

Źródło/fot.: PAP

Zobacz podobne

Oceanarium w kołobrzeskim porcie?

AB

Hiszpania/ Co najmniej 40 imigrantów zmarło z głodu i pragnienia, płynąc na Wyspy Kanaryjskie

KM

Grupa Orlen od początku wojny w Ukrainie nie kupuje ropy Ural, czyli rosyjskiej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie