Polski Portal Morski
Aktualności

Norwegia i Niemcy chcą wsparcia NATO przy ochronie kluczowej infrastruktury podmorskiej

Niemcy i Norwegia skierują prośbę do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o powołanie centrum koordynacyjnego w celu ochrony kluczowej podmorskiej infrastruktury, w tym energetycznej – poinformował w środę kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który spotkał się w Berlinie z premierem Norwegii Jonasem Stoere.

„Rurociągi, kable telefoniczne i łącza internetowe są kluczowymi połączeniami dla naszych państw i muszą być specjalnie zabezpieczone. Ponadto ataki na rurociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 pokazały, jak wielkie istnieje ryzyko w tym zakresie” – uzasadnił Scholz. Jak wyjaśnił, obecnie celem musi być skuteczna koordynacja sił policyjnych i wojskowych oraz zaangażowanie podmiotów takich jak Unia Europejska i prywatne przedsiębiorstwa.

„Chodzi o bezpieczeństwo systemów energetycznych. Nie chcę tu kreślić ostrej linii podziału między tym, co nad wodą i co pod wodą. Chodzi o gazociągi, chodzi o infrastrukturę telekomunikacyjną, infrastrukturę światłowodową i inne rzeczy” – potwierdził Stoere. „Potrzebujemy skoordynowanych, wspólnych wysiłków, aby zapewnić bezpieczeństwo tej infrastruktury” – podkreślił.

Pod koniec września w dwóch rurociągach Nord Stream wykryto łącznie cztery podwodne wycieki, z których przez wiele dni wydobywały się ogromne ilości gazu. Wycieki znajdowały się w rejonie wyspy Bornholm – częściowo na duńskich, a częściowo na szwedzkich wodach terytorialnych. UE i NATO zakładają, że doszło do sabotażu – podkreśla dpa i przypomina, że Kreml odrzucił spekulacje na temat udziału Rosji jako „głupie i absurdalne”.

źródło PAP/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Dziesiąta wyprawa na Morze Północne w poszukiwaniu wraku ORP Orzeł

PL

Ojciec polskiej marynarki Kazimierz Porębski

BS

Cztery firmy mogą złożyć oferty na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie