Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Porty w Szczecinie i Świnoujściu pracują na rekord przeładunków

Operatorzy portowi działający w zespole portów Szczecin-Świnoujście do końca listopada br. obsłużyli tyle samo ładunków, co w całym ubiegłym 2021 roku. Obecny wynik operacyjny wynosi 33,3 mln ton. Oznacza to, że w stosunku do 2021 roku porty są na plusie o 9,4 proc. 

Dotychczas dla portów rekordowym pod względem wielkości przeładunków był rok 2018. Zestawiając tegoroczne wyniki z okresem styczeń-listopad 2018, porty są na plusie o 7,5 proc.   

W tym roku w portach jest więcej węgla, rudy, paliw i gazu LNG. Wzrost r/r odpowiednio o 38,7, 20,2, 36 i 65,4 procent. Terminal LNG w Świnoujściu obsłużył do końca listopada br. 51 statków z gazem LNG. Dla porównania w tym samym czasie ub. roku było ich 31. Więcej jest również  inne masowe z wynikiem o 8 proc. lepszym aniżeli w tym samym czasie ub. roku.

Spadki notują zboża (-9 proc.), drobnica (-3,2 proc.), drobnica promowa (-1,5 proc.) oraz kontenery  

(-12,5 proc.). 

Wypracowane wyniki pozwalają na optymistyczną prognozę, co do wielkości ogółem obsłużonych ładunków w całym 2022 roku. Przewiduje się, że porty Szczecin-Świnoujście zakończą ten rok wynikiem 36,3 mln ton obsłużonych ładunków, czyli o ok. 10 proc. więcej aniżeli w ub. 2021 roku oraz rekordowym 2018. 

ZMPSiŚ SA podejmuje działania ukierunkowane na stały rozwój portów, stwarzając warunki i możliwości do obsługi większej ilości ładunków aniżeli obecnie. Po zakończeniu inwestycji port w Szczecinie zyska nowe i zmodernizowane nabrzeża w rejonie Basenu Kaszubskiego i Kanału Dębickiego, dostosowane parametrami do obsługi większej ilości ładunków aniżeli obecnie. Terminal promowy w Świnoujściu będzie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego. Rozbudowywany jest terminal LNG poprzez budowę dodatkowego stanowiska rozładunkowo-załadunkowego do obsługi mniejszych jednostek LNG: gazowców, bunkierek oraz jednostek feederowych. Z kolei za sprawą inwestycji związanych z budową nowej i modernizacją istniejącej infrastruktury technicznej, oba porty będą bardziej przyjazne środowisku. Systematycznej poprawie ulega też infrastruktura dostępowa, w tym drogi i kolej łączące porty z zapleczem. 

Przedsięwzięciem, które wpłynie pozytywnie na gospodarkę kraju i regionu oraz dopełni ofertę obu portów będzie z pewnością Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu oraz zlokalizowany w świnoujskim porcie terminal instalacyjny do obsługi morskich farm wiatrowych.

Źródło/fot.: ZMPSiŚ

Zobacz podobne

Miliony euro płyną do Portu Gdańsk

KM

W Gdańskiej Stoczni Remontowej powstał największy kablowiec świata

PL

Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie śmiertelnego wypadku na promie z Gdyni do Karlskrony

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie